Michał Szułdrzyński: Sora od OpenAI – sztuczna inteligencja znów bawi się rzeczywistością

Joe Biden głosem Joe Bidena zachęca do głosowania na Donalda Trumpa. Nieprawda? Przecież był taki filmik...

Publikacja: 23.02.2024 17:00

Michał Szułdrzyński

Michał Szułdrzyński

Foto: Fotorzepa/Maciej Zienkiewicz

To nie jest fajka („Ceci nes’t pas une pipe”) – głosił napis na programowym obrazie słynnego surrealisty René Magritte’a pod tytułem „Zdradliwość obrazów”. Oczywiście obraz ten przedstawiał drewnianą brązową fajeczkę z czarnym ustnikiem.

To dzieło przypomniało mi się kilka dni temu, gdy spółka OpenAI przedstawiła opinii publicznej nowy produkt o nazwie Sora, który nawet największych specjalistów od nowoczesnych technologii wprawił w osłupienie. Sora krótkie komendy tekstowe zmienia w kilkunastosekundowe filmy wideo uderzające precyzją i wiernością. Zadziwia też kreatywność programu. Szef OpenAI prosił w mediach społecznościowych internautów o przesyłanie mu propozycji poleceń (w żargonie specjalistów od generatywnej sztucznej inteligencji zwanych promptami) i po pewnym czasie publikował kolejne filmiki, które powstały na ich podstawie i zapierały dech w piersiach.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia