Kataryna: Ani jednej więcej

Mateusz Morawiecki: „Aborcja w Polsce jest dopuszczalna. Życie i zdrowie kobiety przede wszystkim. Także zdrowie psychiczne. Nie ma tutaj żadnych barier, żadnych przeszkód. W sytuacji zagrożenia życia i zdrowia kobiety prawo jest jednoznaczne”.

Publikacja: 16.06.2023 17:00

Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Żyjący w świecie wykreowanym przez własnych PR-owców premier ma niewielki kontakt z rzeczywistością. Może więc wierzyć, że prawo w Polsce jest nie tylko jednoznaczne, ale nawet ściśle przestrzegane. Tyle że jest to bardzo dalekie od prawdy.

Dwa lata temu szpital w Białymstoku odmówił aborcji, choć dziecko było pozbawione mózgu i nie miało najmniejszych szans na przeżycie, a matka była w tak złym stanie psychicznym, że psychiatra wystawił jej zaświadczenie o wskazaniu do aborcji. I choć w jej przypadku nie było nawet dylematu, kogo ratować, bo dziecko było skazane na śmierć niezależnie od wszystkiego, i pomóc można było tylko matce, to szpital i tak odmówił. Na piśmie z uzasadnieniem, że „depresja nie jest groźna dla ciężarnej”, a dyrektor szpitala tłumaczył, że brak „jednoznacznej interpretacji w sprawie prawnie dozwolonych warunków terminacji ciąży”, a wszystko to przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku i brak jednoznacznych wytycznych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Decyzje Benjamina Netanjahu mogą spowodować upadek Izraela
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów