Małgorzata Fuszara: Oczywisty nakaz ratowania życia kobiety przestał obowiązywać

Często nie ujawnia się pacjentce stanu płodu ani nawet nie podaje się informacji o jej stanie zdrowia, żeby uniknąć żądań jej oraz jej bliskich, bo lekarze obawiają się, że mogłyby z tego dla nich wyniknąć kłopoty - mówi prof. Małgorzata Fuszara, prawniczka, socjolożka.

Publikacja: 16.06.2023 10:00

Coraz częściej spotykam się z opiniami kobiet, które radzą córkom, że jeżeli chcą mieć dziecko, to p

Coraz częściej spotykam się z opiniami kobiet, które radzą córkom, że jeżeli chcą mieć dziecko, to powinny uzbierać pieniądze na prowadzenie ciąży i poród za granicą – mówi prof. Małgorzata Fuszara. Przewiduje, że jest możliwe, że młode kobiety będą w pewnym sensie strajkowały wobec państwa polskiego – skoro wy nie zapewniacie nam praw, my nie będziemy rodzić dzieci

Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Plus Minus: Partie polityczne na wyścigi układają programy dla kobiet. Czy polityka dostrzega kobiety tylko przed wyborami?

Przed wyborami, kiedy się chwieją sondaże poparcia, albo gdy z badań wynika, że większość kobiet deklaruje, iż nie pójdzie na wybory, wtedy polityka bardziej skupia się na żeńskiej części elektoratu. Ale dzieje się tak również wtedy, gdy kobiety zaczynają się bardzo głośno dopominać o swoje prawa. Choć oczywiście bliskość wyborów jest kluczowa. Protesty kobiet z 2020 roku nie spotykały się z natychmiastowym odzewem, bo do wyborów było daleko.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Prawdziwa natura bestii
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Plus Minus
Śmieszny smutek trzydziestolatków
Plus Minus
O.J. Simpson, stworzony dla Ameryki
Plus Minus
Upadek kraju cedrów
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Jan Maciejewski: Granica milczenia