Fakty i wiara w wartości

Osądzenie niemieckich zbrodniarzy, życiorys asa wywiadu II RP i realia wojny w Donbasie – oto tematy najlepszych książek drugiej edycji Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Laureaci – Joanna Lubecka, Andrzej Brzeziecki oraz Tomáš Forró – pokazują, jak pasjonująca, ale i aktualna może być historia.

Publikacja: 02.12.2022 17:00

Zdobywcy nagród, wyróżnień i nominowani w tegorocznej edycji nagrody: (od lewej) Andrzej Brzeziecki,

Zdobywcy nagród, wyróżnień i nominowani w tegorocznej edycji nagrody: (od lewej) Andrzej Brzeziecki, Paweł Pieniążek, Krzysztof Mordyński, Jolanta Darczewska, Joanna Getka, Tomasz Słomczyński, Magdalena Gawin (dyrektor Instytutu Pileckiego), Tomáš Forró, Stanisław Asiejew, Magda Łucyan, Jacek Tebinka, Grzegorz Berendt, Wojciech Mucha, Grzegorz Majchrzak

Foto: Instytut Pileckiego

Niemal 80 publikacji rywalizowało w tym roku o Nagrodę Pileckiego. Wśród finalistów znaleźli się historycy i reportażyści podejmujący tematykę polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów: nazistowskiego i sowieckiego. Przez wzgląd na wydarzenia za wschodnią granicą Polski kapituła konkursu zdecydowała, że nagrodą specjalną zostaną uhonorowani autorzy, którzy opisali agresję rosyjską na Ukrainę lub białoruskie protesty zapoczątkowane w 2020 r.

– Chcemy przez to przypomnieć, że nasza współczesność wyrasta bezpośrednio z minionego stulecia i że historia XX wieku, także ta najtragiczniejsza, pozwala lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Dziś widać to jeszcze wyraźniej niż przed rokiem – mówi prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Pozostało 94% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
„Ostatnia przysługa”: Kobieta w desperacji
Plus Minus
„Wieczne państwo. Opowieść o Kazachstanie": Władza tłumaczyć się nie musi
Plus Minus
"Nobody Wants to Die”: Retrokryminał z przyszłości
Plus Minus
Krzysztof Janik: Państwo musi czasem o siebie zadbać
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Plus Minus
Olimpijskie boje smutnych panów