Służby nie czarno-białe

Tej książki raczej nie pochwali prof. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego, czy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Pierwszy określa oficerów PRL-owskiego wywiadu pachołkami ZSSR, a drugi sprawił, że obcięto im emerytury. Tymczasem to ci ludzie oraz dyplomaci odegrali w okresie transformacji kluczową rolę we wstąpieniu Polski do NATO i dzięki nim staliśmy się kluczowym sojusznikiem USA w regionie. O nich jest właśnie książka „Pozdrowienia z Warszawy".

Publikacja: 20.05.2022 17:00

Służby nie czarno-białe

Foto: materiały prasowe

Współpraca polskich służb i CIA rozpoczęła się u kresu zimnej wojny. „Przez całą pierwszą dekadę XXI wieku Polska pomagała nam się zmagać z niemal każdym poważnym problemem w polityce zagranicznej, jaki mieliśmy" – opisuje były dyrektor CIA Michael Sulick. Rozpoczęło się od udziału w brawurowej misji przerzutu z Iraku do Polski grupy funkcjonariuszy służb USA. Operacja ta znana jest Polakom z filmu Władysława Pasikowskiego pod kryptonimem Samum. Naprawdę nazwana została „Przyjazny Saddam", a główną rolę odegrał w niej Gromosław Czempiński.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Żadnych czułych gestów
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy