Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 21.04.2022 18:17 Publikacja: 22.04.2022 17:00
Nie lubimy być zaskakiwani – uważa Alberto Manguel. Na zdjęciu pisarz w swojej bibliotece zawierającej ponad 40000 wolumenów, kwiecień 2013
Foto: AFP
Wizja życia w obrębie określonego modelu, który próbujemy reprodukować z pomocą słów i obrazów, nęci nas i wodzi na pokuszenie za sprawą swojej wszechobecności. Weźmy na przykład moje zamknięte w pudłach książki, które doczekały się sobowtórów tam, gdzie teraz zamieszkałem. Na Broadwayu, między przecznicami 72 a 74, uliczni sprzedawcy wystawiają na rozkładanych stołach stosy woluminów. Za każdym razem, gdy tamtędy idę, przystaję i przelatuję wzrokiem po grzbietach książek w miękkich okładkach i zszarganych najczęściej tomach w twardych oprawach. Często natrafiam na tytuły, które rozpoznaję, które sam zgromadziłem – zdarza się, że w takim samym wydaniu – w swojej bibliotece albo posiadałem dawno temu, w zamierzchłej młodości (a teraz już ich nie mam), owe widma innych miejsc i innych zupełnie czasów. Sięgam po książkę, kartkuję ją, czytam znalezione tu i ówdzie jakieś przypadkowe zdanie. Czy to rzeczywiście ta sama książka, którą czytałem tak dawno temu i tak daleko stąd? Czy trzymany w dłoni egzemplarz jest identyczny z tym, w którym po raz pierwszy przeczytałem historię księcia Siddharthy autorstwa Hessego albo zapiski Margaret Mead poświęcone dojrzewaniu na Samoa? Legenda o sobowtórze uczy, że dublera można rozpoznać po tym, iż jego postać nie rzuca cienia. Także w tym przypadku ów sobowtór, którego trzymam w ręku, jest pozbawiony cienia, pozbawiony przeszłości. Bo każde lekturowe doświadczenie jest niepowtarzalne, związane ściśle ze swoim czasem i miejscem, i nie da się go powielić. Na przekór własnym nadziejom wiem, że żadnej biblioteki nie da się wskrzesić w jej dawnym kształcie.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Walka dobra ze złem to nośny temat w planszówkach. Dowód? „Jekyll i Hyde”!
Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku sprzedano w Europie ponad 77 tysięcy egzemplarzy tego modelu (dane Yato Dynamics). Puma pozostaje SUV-em wysoko ocenianym nie tylko przez dziennikarzy, lecz również przez klientów. Doceniliśmy ją za walory jezdne, mocne silniki i praktyczną kabinę. Jak przedstawia się aktualna oferta?
Pozycja „Najwyższy człowiek świata. O Józefie Czapskim” Adama Zagajewskiego opowiada o wzajemnej relacji autora i bohatera. Nie jest jednak odkrywcza.
Sytuacje skrajne ujawniają pokłady resentymentu i mściwości zgromadzone w prawie każdym z nas.
Wyniesienie na ołtarze bohaterskiej rodziny z Markowej wcale nie oznacza, że podczas okupacji wszyscy Polacy nieśli pomoc Żydom.
Jan Grabiec: „Zastanawiamy się nad każdym wariantem, natomiast nie ma żadnych planów koalicji poza opozycją demokratyczną. Czasem konfederaci mają ciekawe pomysły, chociażby dotyczące reformy podatkowej. Jeśli po wyborach nie pójdą z PiS, to może uda się stworzyć rząd, który pozwoli odsunąć PiS od tych narzędzi władzy, które są nadużywane dzisiaj i sprawiają, że wybory są nieuczciwe”.
Jak zaspokoić potrzebę przemieszczania się ludzi i towarów, a jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ transportu na środowisko i społeczeństwo?
Nastroje w polskim społeczeństwie są złe, i to co przebija się na pierwszy plan, to kwestia drożyzny - mówiła dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW, odnosząc się do badań opinii publicznej na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Przed pokazami filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland w kinach studyjnych w całej Polsce ma być wyświetlany specjalny spot. To decyzja MSWiA - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży, nazywając obraz Holland "obrzydliwym paszkwilem".
W polskich lasach znaleźć można wiele gatunków grzybów. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie nadają się do spożycia - część z nich jest trująca, a ich zjedzenie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jakich grzybów powinniśmy się wystrzegać?
Większość Polaków słyszało o aferze wizowej - wynika z sondażu UCE Research dla Onetu.
Telewizja publiczna emituje fragmenty filmu Agnieszki Holland "Zielona granica", który będzie miał premierę w kinach dopiero 22 września. TVP publikuje przedpremierowe nagrania, nieautoryzowane przez twórców czy dystrybutora, którym jest Kino Świat. Nie chce ujawnić, od kogo otrzymała film .
Do listy światowego dziedzictwa UNESCO, na którą trafiają jedynie starannie wybrane pozycje, dodano w tym roku aż 27 nowych obiektów. Są wśród nich miejsca i zabytki z Niemiec, Czech, Etiopii, Gwatemali czy Kambodży, ale też – z Rosji.
Organizacje pozarządowe wnioskują o zawieszenie Ministerstwa Edukacji i Nauki w działaniach związanych z pośredniczeniem w dysponowaniu środkami unijnymi. Chodzi o 700 mln zł z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na 2021-2027.
Aż 86 proc. respondentów podczas badania przeprowadzonego Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna uważa, że w Polsce konieczne jest większe wsparcie dla szkół i rodziców w zakresie pomocy psychologicznej dzieci i młodzieży. Właśnie dlatego powstał projekt „Wspierająca Szkoła”. Celem programu jest budowanie wspierającego otoczenia dla młodych osób w kryzysie psychicznym.
Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa i Zastępca Sekretarza do spraw Energii USA, Kathryn Huff podpisały porozumienie w sprawie utworzenia w Polsce Regionalnego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych.
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Rusza wsparcie z programu „Ciepłe Mieszkanie”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 20 na 21 września doszło do zmasowanego ataku ukraińskich dronów, które atakowały przede wszystkim Krym.
Decyzji o umowie inwestycyjnej dla Rafako nie ma, podobnie jak decyzji ws. pomostowego wsparcia finansowego firmy. W innym wypadku spółka może rozpocząć procedurę rozpoczęcia procesu upadłości.
Jeden z największy inwestorów w OZE w naszym kraju, portugalska firma EDP Renewables uruchomiło w Wielkopolsce farmę fotowoltaiczną Przykona o mocy 200 MW, drugą największą instalację PV w Polsce.
Sezon grzybiarski wchodzi w swoją pełnię, a niektórzy zastanawiają się, czy zebrane grzyby mogą potem sprzedać. Wyjaśniamy, co mówi o tym prawo i jak zgodnie z nim prowadzić sprzedaż naszych leśnych znalezisk.
Famur, będący częścią Grenevii, podpisał list intencyjny z JSW ws. odbudowy Ukrainy. Dotyczy ona ewentualnej budowy nowej kopalni węgla kamiennego na Wołyniu. Po drugiej stronie granicy z zyskiem surowiec wydobywa Bogdanka.
Jeszcze wczoraj Kreml zapewniał rodaków, że paliw jest w Rosji dostatek. Dziś zdecydował się na ograniczenie eksportu, bo galopujące ceny paliw na krajowym rynku, spowodowane niską podażą, wywołują coraz większe niezadowolenie społeczne.
Im więcej mija czasu, tym bardziej emocje opadają i trzeba podkreślić, że ostatnie napięcia w stosunkach polsko-ukraińskich dotyczą tylko niewielkiego wycinka wspólnych spraw - mówił w rozmowie z dziennikarzem TVN24 Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda.
Bar Va Bene Cicchetti, mieszczący się na warszawskim MDM-ie, zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Restaurant&Bar Design Awards nagradzającym najlepiej zaprojektowane lokale tego typu na świecie.
W czasie wojny w nieborowskim pałacu ukrywano żydowskie dzieci. Opiekowała się nimi Izabela Radziwiłłowa.
Miasta w Chinach potrzebują pieniędzy tak bardzo, że oszczędzają na karmie dla zwierząt w ZOO i nakładają bardzo dziwne kary, jak ta za sprzedaż ogórka bez licencji w restauracji.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie spotkał się w Nowym Jorku z prezydentem Polski Andrzejem Dudą - poinformował sekretarz prasowy Zełenskiego Serhij Nikiforow.
Asteroida, która co sześć lat przelatuje w pobliżu naszej planety, może w 2182 roku uderzyć w Ziemię. Wkrótce na Ziemi mają znaleźć się próbki pobrane z asteroidy.
Sezon na grzyby w pełni. Wyjaśniamy, gdzie zbieranie grzybów jest zabronione oraz zerwanie jakich gatunków grozi surową karą. Mowa o kwotach niebagatelnych, bo za samo rozgarnianie ściółki możemy zapłacić grzywnę sięgającą 5 tysięcy złotych.
- Prawo i Sprawiedliwość ma badania, które dają partii dodatkowe 2-3 pkt. proc. poparcia dzięki kampanii nienawiści skierowanej przeciwko Agnieszce Holland i jej filmowi „Zielona Granica”. Jeśli tak, to głosy będą zdobyte w nikczemny sposób – mówi Jacek Nizinkiewicz w rozmowie z Cezarym Szymankiem w podcaście „Rzecz W Tym”.
Trwająca od roku recesja, wysoka inflacja i rosnący deficyt budżetowy spowodowały, że rząd Viktora Orbana po raz kolejny zapowiedział, że sięgnie po nowe pieniądze od banków.
Z bloga Mety wynika, że koncern odświeżył logo Facebooka. Różnica jest mało widoczna na pierwszy rzut oka.
Nastroje w polskim społeczeństwie są złe, i to co przebija się na pierwszy plan, to kwestia drożyzny - mówiła dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka z UW, odnosząc się do badań opinii publicznej na przestrzeni ostatnich miesięcy.
Największa partia opozycyjna chce nadal mrozić ceny gazu w 2024 r., przywrócić obowiązek sprzedaży energii elektrycznej poprzez giełdę oraz wydzielić spółki dystrybucyjne z grup energetycznych.
Rodzina Amerykanina, który utonął po próbie przejechania zawalonego mostu, pozywa Google, twierdząc, że winę ponosi brak aktualizacji Google Maps.
Litewski nadawca publiczny LRT podaje, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Nowym Jorku z prezydentami Polski i Litwy - Andrzejem Dudą i Gitanasem Nausedą. Nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia, że do spotkania doszło.
Wszystkie firmy świadczące outsourcing wizowy cały czas pracują z polskimi konsulatami. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wbrew zapowiedziom sprzed tygodnia nie zerwało umów – wynika z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej”.
Australijski miliarder Rupert Murdoch ogłosił, że rezygnuje z kierowania Fox Corporation i News Corp. Władzę nad obiema spółkami przekaże swojemu synowi Lachlanowi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas