"Ma pan stówę?" - pyta historyk, redaktor naczelny miesięcznika "Mówią wieki" Jarosław Krawczyk, kiedy Robert Mazurek indaguje go o trwałość grunwaldzkiego mitu. Miecze Jagiełły na stuzłotowym banknocie to najświeższy przykład, jak wszechobecna stała się legenda wygranej bitwy. Rozmowa [b][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,502615_Z_piernikami_na_Grunwald.html]"Z piernikami na Grunwald"[/link][/b] dotyczy się więc nie tylko wokół znaczenia zwycięstwa nad Krzyżakami dla losów I Rzeczypospolitej, ale i roli, jaką mit - powstały niemal nazajutrz po bitwie - odegrał dla życia zbiorowego Polaków. Jak na erudytę przystało, Krawczyk sypie arcyciekawymi, zaskakującymi przykładami.
[srodtytul]+++[/srodtytul]
"W Opolu trwa ostatnia dyskusja z doktorem Dariuszem Ratajczakiem w roli głównej. Czyją ofiarą jest zmarły niedawno historyk? Uczelni, 'Gazety Wyborczej', własnych poglądów, ostracyzmu czy nałogu?" Tak opisuje Agnieszka Rybak problem, który próbuje rozwikłać w swoim obszernym reportażu [b][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,502614_Historia_doktora_Ratajczaka.html]"Historia doktora Ratajczaka"[/link][/b]. Tekst relacjonuje skandal wywołany publikacją sprzed 10 lat, w której historyk kwestionował niektóre istotne tezy historii Holokaustu. Rozmówcy reporterki rekonstruują proces marginalizacji niegdyś popularnej na uczelni postaci, środowiskowe naciski i problemy osobiste, które doprowadziły do tego, że Ratajczak zmarł kilkanaście dni temu w całkowitym osamotnieniu
[srodtytul]+++[/srodtytul]
Informacja o zatrzymaniu w USA jednocześnie 11 rosyjskich agentów robi wrażenie. Efekty ich pracy są jednak co najwyżej miałkie w porównaniu z sukcesami najlepszych szpiegów moskiewskiej centrali. Tak twierdzą rozmówcy Jacka Przybylskiego, który w korespondencji z Waszyngtonu [b][link=http://www.rp.pl/artykul/61991,502612_Sceny_z_zycia_kretow.html" "target=_blank]"Sceny z życia kretów"[/link][/b] przypomina kilka skandali szpiegowskich najcięższej wagi, jakie zmieniły bieg relacji Ameryki z imperium sowieckim i Rosją.