„Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Niepokonane czarne diabły

Generał Maczek nie wymagał. On się tylko spodziewał. Tego, co najlepsze – wspominał jeden z żołnierzy.

Publikacja: 06.09.2019 18:00

„Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Niepokonane czarne diabły

Foto: Rzeczpospolita

Stanisław Maczek jak mało kto zasłużył na miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Świetny dowódca, niepokonany w żadnej bitwie, walczący o wolność wszystkich narodów – umierający tylko dla Polski. 80. rocznica kampanii wrześniowej to idealny moment, by przypomnieć losy generała i jego żołnierzy.

Wojciech Kalwat, prof. Michał Kopczyński i Muzeum Historii Polski (MHP) przygotowali wystawę plenerową i rozstawili ją w najlepszym miejscu z możliwych: przy węźle przesiadkowym nad Trasą W–Z, tuż przy placu Zamkowym odwiedzanym przez tłumy turystów. Po miesiącu ekspozycji w Warszawie, przygotowana w trzech językach wystawa trafi do holenderskiej Bredy, 75 lat temu wyzwolonej przez żołnierzy Maczka.

I to właśnie dwie rocznice, które wykorzystało MHP: początek szlaku bojowego w 1939 r. i jego moment kulminacyjny, odbijanie miast Niemcom i wyzwalanie obozów. 10. Brygada Kawalerii była jedyną dużą jednostką, która nie została rozbita we Wrześniu '39. Jej żołnierze przedarli się najpierw do Francji, a potem do Anglii – by walczyć dalej.

Poznajemy losy utworzonej na Wyspach i powierzonej Maczkowi 1. Dywizji Pancernej: ze zdjęć, filmów, wywiadów, relacji żołnierzy, a nawet akt SB. To nie parę kartonów i płacht. W skład ogólnodostępnej wystawy plenerowej wchodzą ekrany dotykowe i słuchawki.

Nie dostajemy pełnej historii „czarnych diabłów" (od koloru beretów), ale nie od tego są wystawy plenerowe. Ta na pewno zaciekawia. I miejmy nadzieję, że jest pierwszym krokiem do stałej wystawy, bo gen. Maczek, który w Bredzie doczekał się muzeum, w kraju wydaje się wciąż niedoceniony.

„Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”, Muzeum Historii Polski, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 66, czynne do 28 września

Plus Minus
Kataryna: Czy równie mocno jak Grzegorza Brauna chcemy też ukarać Barta Staszewskiego
Plus Minus
Tomasz P. Terlikowski: Debata „Super Expressu” pokazała, że katolik nie ma za bardzo na kogo głosować
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Rafał Trzaskowski i dramat inteligenta, który musiał zostać politykiem
Plus Minus
Anna Nasiłowska: Byłam ofiarą wykorzystywania mojej pracy przez wydawców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Plus Minus
Papież Franciszek wcale nie był lewakiem
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne