Idolem Curzia Malaparte był Lew Trocki

Krystian Lupa reżyseruje „Capri – wyspę uciekinierów" według „Kaputt" i „Skóry" Curzia Malapartego, attaché Włoch w Warszawie czasu Bitwy Warszawskiej, nawróconego faszysty, który opisał Polskę w okresie niemieckiej okupacji, a potem stał się wyznawcą idei Mao Zedonga.

Publikacja: 20.09.2019 18:00

Curzio Malaparte podczas II wojny światowej służył w stopniu kapitana w 5. pułku alpejskim, którego

Curzio Malaparte podczas II wojny światowej służył w stopniu kapitana w 5. pułku alpejskim, którego żołnierzy nazywano Alpini. W 1940 r. walczył z nimi w operacji alpejskiej, co opisał w korespondencjach zebranych w książce „Słońce jest ślepe” (1947)

Foto: Getty Images

Posądzany o mitomanię, miał tego świadomość. W „Skórze" pisze: „Malaparte posiada z pewnością bardzo żywą wyobraźnię – stwierdził ze śmiechem generał Guillaume – i zobaczycie, że w jego następnej książce nasz biedny polowy stół okaże się królewską ucztą, a ja stanę się kimś w rodzaju marokańskiego sułtana. (...) – Nie chce pan, żebyśmy uwierzyli – powiedział Pierre Lyautey – iż Malapartemu naprawdę przydarzyło się wszystko to, o czym pisze. Czy to możliwe, że właśnie jemu się wszystko przydarza?".

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Wielki Gościńcu Litewski – zjem cię!
Plus Minus
Aleksander Hall: Ja bym im tę wódkę w Magdalence darował
Plus Minus
Joanna Szczepkowska: Racja stanu dla PiS leży bardziej po stronie rozbicia UE niż po stronie jej jedności
Plus Minus
Przeciw wykastrowanym powieścidłom
Plus Minus
Pegeerowska norma
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił