[b]Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 18 czerwca 2009 r. (sygn. III SA/Wa 696/09).[/b]
Trwająca kilka lat sprawa była wynikiem wniosku o interpretację, z którym wystąpiła firma Polkomtel. Wskazała w nim, że od części swoich kontrahentów nie może wyegzekwować płatności za usługi telekomunikacyjne. W takiej sytuacji decyduje się na ich sprzedaż. Firma chciała wiedzieć, jak ją traktować z punktu widzenia ustawy o VAT. Wskazała, że możliwe jest zakwalifikowanie jej jako usługi pośrednictwa finansowego zwolnionej od VAT lub czynności, która w ogóle nie podlega temu podatkowi.
W wydanej w 2006 r. interpretacji urząd skarbowy uznał, że transakcja ta nie podlega VAT. Firma złożyła zażalenie na tę odpowiedź, ponieważ jej zdaniem nie spełniała ona wymogów formalnych. Izba skarbowa uznała jednak, że jest ona prawidłowa. Gdy sprawa trafiła do WSA w Warszawie, ten uchylił interpretację. Jego zdaniem nie zawierała ona oceny prawnej.
Izba Skarbowa nie dała jednak za wygraną i złożyła skargę kasacyjną, w wyniku której Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok niższej instancji. Uznał bowiem, że interpretacja spełnia wymogi formalne. WSA powinien więc ocenić, czy stanowisko organów podatkowych jest prawidłowe.
Podczas wczorajszej rozprawy sąd przyznał rację fiskusowi i oddalił skargę. Wskazał, że sprzedaż własnej wierzytelności nie podlega VAT. Takiej transakcji nie można bowiem uznać za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.