Tak wynika z [b]wyroku Sądu Najwyższego (sygn. V CSK 459/08)[/b]. Początek tej sprawie dała umowa przedwstępna, w której spółka z o.o. Fosroc, poprzednik prawny Minova-Ekochem SA, zobowiązała się do sprzedaży nieruchomości spółce z o.o. Regal.
[srodtytul]Pośpieszna egzekucja [/srodtytul]
W akcie notarialnym zastrzeżono, że nabywca ma przedstawić zabezpieczenie płatności uzgodnionej w niej ceny. Sprzedający zaś, na wypadek gdyby z przyczyn leżących po jego stronie nie doszło do zawarcia umowy definitywnej, zobowiązał się do zapłaty 400 tys. zł jako kary umownej i jednocześnie w tym samym akcie notarialnym dobrowolnie poddał się egzekucji tej kwoty. Taki akt jest, po nadaniu mu przez sąd klauzuli wykonalności, podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego i ściągnięcia kwoty nim objętej przez komornika sądowego.
Do zawarcia umowy w wyznaczonym terminie nie doszło, bo Regal nie przedstawił gwarancji zapłaty ceny. Mimo to spółka ta wystąpiła do sądu o nadanie klauzuli wykonalności, a sąd, nie badając, czy warunki wskazane w akcie notarialnym zostały przez Regal spełnione, tę klauzulę nadał. Fosroc wniósł zażalenie na to postanowienie i jednocześnie powództwo przeciw egzekucyjne. Ale przed ich rozpatrzeniem Regal wszczął postępowanie egzekucyjne i komornik w lutym 2003 r. ściągnął z majątku Fosroceu i przekazał Regalowi w gotówce 400 tys. zł. Z nich m.in. została spłacona pożyczka udzielona spółce przez jej prezesa Teodora M.
[srodtytul]Kontrahent niewypłacalny[/srodtytul]