Reklama

Kredyt na kredyt nie zabierze ulgi

Kredyt refinansowy pobrany na spłatę innego, mniej korzystnego kredytu mieszkaniowego, będzie kredytem pobranym na rozumiany szeroko cel mieszkaniowy. Pozwoli zatem skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego

Aktualizacja: 19.01.2010 06:45 Publikacja: 19.01.2010 05:00

Kredyt na kredyt nie zabierze ulgi

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 22 grudnia 2009 r., I SA/Ke 515/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatniczka 17 sierpnia 2005 r. nabyła wraz z mężem mieszkanie. 19 września 2007 r. małżonkowie mieszkanie to sprzedali, a uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi spłacili kredyt zaciągnięty w banku.

[b]Kredyt był wzięty na spłatę kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe w innym banku. Małżonkowie pytali, czy tej sytuacji przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania jest wolny od podatku dochodowego.[/b]

Zdaniem organu podatkowego zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r. nie dotyczyło przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a – c, a wydatkowanych na spłatę kredytu refinansowego.

Reklama
Reklama

Podatnicy złożyli skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA skargę uwzględnił. Spór sprowadzał się do ustalenia wykładni art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem sądu wykładni należy dokonywać ściśle, to jest ani ścieśniająco, ani rozszerzająco, z zachowaniem wypracowanych przez doktrynę i orzecznictwo reguł.

Pierwszym etapem jest wykładnia językowa. Dokonana w tym kontekście analiza przepisu wskazuje, że ustawodawca nie określił precyzyjnie kategorii kredytów i pożyczek, których spłata ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości w warunkach art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a – c ustawy byłaby związana ze zwolnieniem podatkowym określonym w tymże przepisie.

Oznacza to, że [b]kredytem takim może być również kredyt refinansowy pod warunkiem wykorzystania go na cele mieszkaniowe[/b].

Reklama
Reklama

[wyimek]Zamiana kredytu na korzystniejszy nie zmienia jego celu[/wyimek]

Dokonując z kolei wykładni niespornego językowo pojęcia „cel mieszkaniowy”, należy skorzystać z wykładni funkcjonalnej.

W tym zakresie należy się odwołać do[b] orzeczenia WSA w Łodzi z 6 marca 2009 r. (I SA/Łd 1247/08),[/b] w którym wskazano, że „u podstaw zwolnienia wynikającego z treści art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a i e ustawy (...) legło założenie, że nie powinny być opodatkowane środki wydane bezpośrednio na realizację nowego celu mieszkaniowego.

Chodziło bowiem o wsparcie budownictwa mieszkaniowego. Należy jednak wskazać, iż nowy cel mieszkaniowy należy rozumieć szeroko”.

Podatnik chcący zmniejszyć swe wynikające z kredytu mieszkaniowego obciążenie względem banku nie może ponosić z tego tytułu ujemnych dla siebie konsekwencji podatkowych. Kredyt refinansowy, korzystniejszy w spłacie, nie traci swojego pierwotnego celu, jakim było finansowanie zakupu mieszkania.

Skoro kredyt ten przeznaczony był na cele mieszkaniowe, to przeznaczone na jego spłatę przychody ze sprzedaży mieszkania mieszczą się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e ustawy.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w wyroku z 22 grudnia 2009 r., I SA/Ke 515/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Reklama
Matura i egzamin ósmoklasisty
Nadchodzi najpoważniejsza zmiana w polskiej ortografii od kilkudziesięciu lat
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok ws. zasiedzenia służebności przesyłu
Dobra osobiste
Dziennikarka TVP ofiarą pomówień wspomaganych przez AI. Jak walczyć z oczernianiem?
Prawo w Polsce
Jest pierwsze weto. Karol Nawrocki mówi o „szantażu wobec społeczeństwa"
Matura i egzamin ósmoklasisty
CKE podała terminy egzaminów w 2026 roku. Zmieni się też harmonogram ferii
Materiał Promocyjny
Firmy coraz częściej stawiają na prestiż
Reklama
Reklama