Tak wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 3 marca 2011 r. (K 23/09). Rozpatrywał on wniosek Forum Związków Zawodowych, które zasugerowało, że ustawa o emeryturach pomostowych z 19 grudnia 2008 r. może być niezgodna z art. 32 konstytucji.
Przepis ten stanowi, że wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Zdaniem forum narusza go art. 3 ustawy, gdyż nie przyznaje prawa do skorzystania z wcześniejszego świadczenia wszystkim osobom pracującym w szczególne trudnych warunkach.
Według przepisów emeryturę pomostową mogą dostać m.in. osoby wykonujące bardzo ciężkie prace fizyczne, pracujące pod ziemią i na wodzie czy w zimnym mikroklimacie. Dla związkowców niezrozumiałe jest, dlaczego w uprzywilejowanym kręgu ustawodawca nie uwzględnił osób wykonujących zadania w nocy, skoro wedle Międzynarodowej Organizacji Pracy jest to dla człowieka jedna z najniebezpieczniejszych form organizacji pracy.
Nieuzasadnione jest również wyłączenie nauczycieli zatrudnionych w szkołach specjalnych, podczas gdy pedagodzy pracujący w zakładach poprawczych mogą już skorzystać z emerytury pomostowej.