Aktualizacja: 01.06.2018 18:47 Publikacja: 01.06.2018 08:45
Foto: 123RF
Trochę historii. 20 kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie funduszu dla niepełnosprawnych zasilanego „daniną solidarnościową". Kolorowe slajdy z kilkoma szczegółami tego planu pokazano 15 maja. Konkretnego projektu nie ma do dziś.
Podatki w Polsce nakłada się za pomocą ustaw, a nie obrazków z programu PowerPoint. Tak przynajmniej mówi konstytucja. Kto chce rzetelnie ocenić jakieś plany legislacyjne, bierze na warsztat projekt ustawy. Zwykle to nieco nudniejszy tekst niż ten na slajdach, ale to właśnie z projektu ustawy można wyciągnąć jakieś wnioski. Na razie nie można. Slajdy być może spełniły swoją rolę propagandową: że rząd coś robi dla niepełnosprawnych, że bogacze wreszcie oddadzą coś potrzebującym, że to nie tylko polski pomysł itd. Jednak wciąż nie wiadomo, czy np. wspólnie rozliczający się małżonkowie, z których tylko jedno pracuje i zarabia milion rocznie, też zapłacą 4-proc. „daninę". Nie wiadomo, na jakim formularzu trzeba ją będzie rozliczać. A co w sytuacji, gdy milionowy dochód został osiągnięty za granicą i tam został już opodatkowany?
Konieczne jest aktualizowanie uprawnień organów ochrony danych osobowych, zwłaszcza w odniesieniu do nowych technologii.
Nowym prezesem Trybunału Konstytucyjnego został Bogdan Święczkowski. Sędzia z nominacji PiS będzie pełnił funkcję do 2030 r. Koalicji rządzącej trudno będzie to zmienić.
Hasła o ułatwianiu życia przedsiębiorcom zawsze dobrze brzmią w kampanii wyborczej i w exposé kolejnych premierów. Z ich realizacją zwykle jest dużo gorzej. Wykłada się na tym zadaniu także obecny rząd Donalda Tuska.
Nie marnujmy poświęcenia sędziów, którzy oparli się pokusie łatwego awansu.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Komisja Wenecka po raz drugi zakwestionowała metodę przywracania praworządności przez rząd. Zbiega się to z odejściem z TK kontrowersyjnej prezes Julii Przyłębskiej oraz wyborami jej następców.
Koniec roku to czas aktywności organów skarbowych. Ostatnio głośno było o wzroście liczby fałszywych faktur, fiskus zapowiedział wzmożenie kontroli podatkowych w firmach. Jeśli nie wiesz, na czym one polegają i obawiasz się kar nawet za drobne błędy w rozliczeniach, zapisz się na bezpłatny webiar "Rzeczpospolitej" - „Jak przygotować się do kontroli skarbowej”.
51,6 miliarda funtów wyniosły wpływy brytyjskiej gospodarki z turystyki w 2023 roku. To pokazuje znaczenie tej gałęzi gospodarki dla kraju, ale utrzymanie tej koniunktury jest zagrożone - ostrzega organizacja branżowa ABTA w apelu do rządzących.
Jeśli nie wiadomo, czy osoba powołana w testamencie do spadku, jest faktycznie spadkobiercą, to nie można uznać, że uzyskuje przychód z wynajmowanego przez wykonawcę testamentu mieszkania.
Aby skorzystać z ulgi na internet, należy spełnić pewne warunki. Ponadto odliczyć można tylko ściśle określone koszty związane z korzystaniem z sieci. Oto najważniejsze informacje dotyczące ulgi na internet 2024/2025 oraz obowiązujący limit.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z przyjemnością oddaję w Państwa ręce najnowsze wydanie dodatku „Administracja”. Sporo miejsca poświęcamy w nim kwestiom opodatkowania działalności samorządu terytorialnego oraz spółek komunalnych VAT.
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas