Pracę ludzką w kontekście społecznego nauczania Kościoła trzeba postrzegać przez pryzmat trzeciego tysiąclecia ery chrześcijańskiej. Zachęcamy wszystkich, a szczególnie pracowników i pracodawców do spojrzenia w przyszłość, pełną niewiadomych, ale też wielu obiecujących nadziei, które wpływają na naszą wyobraźnię i działanie. Wszyscy mamy obowiązek uświadomić sobie potrzebę poszanowania godności i podmiotowości człowieka pracującego, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy.
Trwający nadal proces przemian formacji społeczno - ekonomicznej w naszym kraju wymaga sukcesywnego dostosowania bezpieczeństwa pracy do nowego modelu stosunków gospodarczo - społecznych, właściwych gospodarce wolnorynkowej1. Oddziaływanie państwa powinno sprowadzać się do ustanowienia podstawowych zasad prawa pracy rządzących stosunkiem pracy oraz określenia skuteczniejszych ustawowych gwarancji w dziedzinie bezpieczeństwa pracy a także poziomu uprawnień i świadczeń pracowniczych z uwzględnieniem standardów obowiązujących w Unii Europejskiej Międzynarodowej Organizacji Pracy.
Zasadniczy wpływ na kształtowanie się treści stosunków pracy powinni mieć partnerzy społeczni oraz strony tych stosunków przez zagwarantowanie im swobody negocjowania i zawierania układów zbiorowych pracy, porozumień płacowych, regulaminów pracy oraz kształtowania treści indywidualnych umów o pracę. W obliczu przekształceń stosunków strukturalno - własnościowych w gospodarce konieczne są zmiany zarówno w systemie regulowania stosunków pracy jak i zmiany w treści poszczególnych instytucji prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy.
Dostosowanie polskiego prawa pracy do przepisów obowiązujących Unii Europejskiej, obejmuje po pierwsze zmianę tych norm prawnych, które nie są zgodne z aktualnie obowiązującym stanem prawnym. Po wtórne należy dostosować charakter naszych stosunków pracy do tych obowiązujących w ramach Wspólnoty.
Jeżeli założenia, na których funkcjonuje prawo pracy Wspólnot nabiorą charakteru normatywnego, to szybkie dostosowanie do nich naszych norm prawnych może spowodować perturbacje systemowe w zakresie warunków pracy i płacy, rokowań i układów zbiorowych ².