Rz: Europejski system VAT skonstruowano w 1967 r. jako rozwiązanie tymczasowe. ?Ta prowizorka ma już 47 lat ?i liczne luki, sprzyjające nadużyciom podatkowym. Kiedy możemy się spodziewać modelu ostatecznego?
Donato Raponi: Do końca 2014 r. przedstawimy studium takiego modelu. Mamy trzy podstawowe cele: uprościć system jak tylko się da, uczynić go trwałym oraz oprzeć go na kryterium przeznaczenia towarów ?i usług. To ostatnie oznacza ?w praktyce opodatkowanie towaru czy usługi w kraju konsumpcji, tj. tam, gdzie ?jest ostateczny odbiorca. Nad propozycją pracuje zespół ?40 specjalistów, także z Polski. Poszczególne zagadnienia konsultujemy ?z krajami członkowskimi. Wypracowaliśmy pierwotnie aż 30 możliwych opcji ostatecznego modelu, ?a po różnych konsultacjach pozostało ich pięć. Teraz szczegółowo analizujemy, jak zadziałają. Chcemy, aby była to reforma praktyczna, ?a nie tylko zmiana dla samej zmiany. Mogę powiedzieć, że na przykład co do reformy ?w handlu wewnątrzwspólnotowym analizujemy dwie opcje. Jedną związaną – ogólnie mówiąc – z przepływem faktur, drugą z przepływem towarów. Niewykluczone, ?że w większym zakresie zastosujemy system odwróconego VAT dla dostaw wewnątrz Unii. Szybkość prac zależy nieco od nowej Komisji Europejskiej, która zacznie pracę jesienią. Myślę jednak, że konkretną propozycję zmiany dyrektywy o VAT zaprezentujemy do końca 2015 r.
Czy odwrócony VAT, wprowadzany coraz szerzej dla towarów wrażliwych, np. stali, jest dobrym rozwiązaniem?
To rzeczywiście poważna sprawa. Wiele krajów członkowskich prosi Komisję o zezwolenie na wprowadzenie odwróconego VAT na różne towary. Nie na wszystko się zgadzamy, np. odrzuciliśmy wniosek Węgier w sprawie cukru. Zgadzam się, że sektorowe rozszerzanie tego środka to raczej przerzucanie problemu na nowe branże niż jego rozwiązanie. Oszuści nie mają skrupułów i zmieniają branże, w których wyłudzają podatek. Można by wprowadzić generalną zasadę odwróconego VAT ?na wszystkie towary, ale to by było ryzykowne rozwiązanie. Pewnie lepszym jest usprawnienie systemu rejestracji podatników ?dla celów VAT. Dziś każdy może to zrobić, ale może należałoby uzależnić to ?od wstępnej opinii, ?na przykład izb handlowych.
Co pan sądzi o elektronicznym fakturowaniu online, monitorowanym ?na bieżąco przez administrację podatkową?