Anna Nowacka-Isaksson o transplantacji w Szwecji

Jako pierwszy w świecie wszczepiał organy wykonane z tworzyw sztucznych. Dziś zarząd Instytutu Karolinska podjął decyzję o przeprowadzeniu niezależnej weryfikacji w sprawie Macchiariniego. Chodzi tu bowiem o największy skandal naukowy w historii sławnego Instytutu Karolinska i w szwedzkim świecie naukowym.

Aktualizacja: 21.02.2016 12:23 Publikacja: 21.02.2016 08:55

Anna Nowacka-Isaksson o transplantacji w Szwecji

Foto: 123RF

Badanie ma objąć okres od 2010 r., kiedy to Paolo Macchiarini został zwerbowany przez Instytut Karolinska, by poprowadzić jako profesor medycyny regeneratywnej ośrodek badań i transplantacji nowych organów, aż do decyzji o nieprzedłużeniu mu zatrudnienia. Zarząd Instytutu Karolinska uważa, że weryfikacja jest niezbędna, by odzyskać zaufanie społeczeństwa, naukowców, współpracowników oraz studentów.

Wkrótce przed decyzją o weryfikacji podał się do dymisji sekretarz Zgromadzenia Noblowskiego przy Instytucie Karolinska Urban Lendahl. Zdecydował się też odejść z zarządu Fundacji Noblowskiej.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Długi weekend konstytucyjny
Opinie Prawne
Marek Dobrowolski: Konstytucja 3 maja, czyli zamach stanu, który oddał głos narodowi
Opinie Prawne
Łukasz Guza: Przedsiębiorcy niczym luddyści
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Szef Służby Więziennej w roli kozła ofiarnego
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Prawne
Gutowski, Kardas: Ryzyka planu na neosędziów
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne