O wyłudzeniach podatku od towarów i usług mówi się i pisze w Polsce bardzo dużo. Temat jest dość dobrze zbadany, a mechanizmy działania oszustów są znane władzom skarbowym. Jednakże pomimo coraz większej uwagi i działań ze strony administracji podatkowej oraz służb kontrolnych wyłudzenia w VAT nadal są plagą dla budżetu państwa. Wydaje się, że dziś łatwej wskazać towary, które nie są przedmiotem oszukańczego procederu, niż te, które służą do oszustw podatkowych. Do tej ostatniej kategorii na pewno są zaliczane m.in. paliwa, wyroby elektroniczne o dużej wartości, cement i materiały budowlane, metale, prawa do emisji gazów cieplarnianych oraz energia elektryczna. Można wręcz posunąć się do stwierdzenia, że towarem dla przestępców stal się sam VAT, a działalnością jego wyłudzanie.
Jednocześnie stosunkowo rzadko poruszany jest temat wyłudzeń VAT na rynku energii elektrycznej czy gazu, choć niektóre unikalne cechy obrotu tymi towarami sprawiają, że próby oszustwa na tych rynkach wydają się szczególnie atrakcyjne. Chcemy zaprezentować zjawisko wyłudzeń na rynku energii elektrycznej, rozpoczynając od szerszego spojrzenia na rozwiązania wybranych państw europejskich.
Na wstępie warto podkreślić, że prekursorem oszustw VAT na rynku energii były oszustwa w handlu emisjami. W 2009 r. europejski system handlu emisjami (ETS) padł ofiarą oszustw karuzelowych VAT, co spowodowało straty z wpływów z VAT dla państw członkowskich UE w wysokości około 5 mld euro.
Bardzo szybko zaczęto podejrzewać, co zostało następnie potwierdzone, że oszuści działający wcześniej przy handlu emisjami przerzucą się na inne rynki energetyczne. Chociaż są to rynki bardziej regulowane, ze względu na swoją złożoność nie są szczelnie objęte nadzorem regulatorów. Problem wyłudzeń przy handlu emisjami został rozwiązany przez wprowadzenie mechanizmu odwrotnego obciążenia. Mechanizm ten jest także wykorzystywany w walce z wyłudzeniami na rynku energii elektrycznej. Wprowadzenie systemu odwrotnego obciążenia do krajowych dostaw energii elektrycznej wydaje się najskuteczniejszym sposobem ochrony rynków energii przed oszustwami VAT.
Świadoma zagrożeń i napływających z rynku sygnałów Komisja Europejska w czerwcu 2013 r. przyjęła ambitny pakiet zwalczania oszustw VAT, który umożliwił państwom członkowskim stosowanie tymczasowego odwrotnego obciążenia w odniesieniu do niektórych dostaw w przypadkach nagłych i masowych oszustw VAT, tzw. mechanizm szybkiej reakcji.