ZUS na KRUS wg. Wojciecha Jagły

Rozmowa z ?Wojciechem Jagłą, ekspertem ds. ubezpieczeń rolniczych o zamianie ZUS na KRUS.

Aktualizacja: 19.08.2014 10:04 Publikacja: 19.08.2014 09:04

ZUS na KRUS wg. Wojciecha Jagły

Foto: www.sxc.hu

Rz: Na rynku pojawiła się nowa oferta zamiany ZUS na KRUS. Ponoć wystarczy kupić udział ?w gospodarstwie, by uzyskać korzystniejsze ubezpieczenie?i zapłacić przedsiębiorczemu księgowemu, który wszystko załatwi. Czy to rzeczywiście możliwe?

Wojciech Jagła:

Takie ogłoszenia pojawiają się ?od lat. Zgodnie z prawem wystarczy kupić lub wydzierżawić  przynajmniej hektar przeliczeniowy ziemi ?i nie podlegać ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu. W praktyce KRUS nie żąda dowodów, że działalność rolnicza jest rzeczywiście prowadzona. Zgodnie z prawem, jeżeli własność lub dzierżawa gruntów przysługuje kilku osobom,  każda z nich uczestniczy w prowadzeniu działalności rolniczej i może podlegać ubezpieczeniu w KRUS. ?Nie jest jednak możliwe prowadzenie działalności gospodarczej, a potem przejście do systemu KRUS bez rezygnacji z prowadzenia własnej firmy. Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników przyjmuje bowiem zasadę, że rolnik, który podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, nie podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników. Wyjątek od tej zasady stworzono dla tych posiadaczy ziemi, którzy podlegali ubezpieczeniu rolniczemu przez co najmniej trzy lata, a następnie rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Czy wtedy będzie można prowadzić działalność bez ograniczeń?

Nie. Przedsiębiorczy rolnicy tylko pod określonymi warunkami mogą kontynuować ubezpieczenie w KRUS. Nie mogą np. osiągać wysokich dochodów.  Kwota podatku dochodowego z działalności pozarolniczej nie może przekroczyć corocznie ustalanej kwoty granicznej.  Obecnie wynosi 3166 zł. Te zasady nie zmieniły się przez ostatnią dekadę.

Ale chyba w jakiejś formie taki fikcyjny rolnik może zarabiać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zawarcie umowy-zlecenia, o pracę i każdej innej podlegającej obowiązkowi odprowadzania składek do ZUS  powoduje wyłączenie rolnika z KRUS. Możliwe jest tylko zarobkowanie na podstawie umowy o dzieło, która nie jest objęta obowiązkiem składkowym. Trzeba też pamiętać, że kontrolerzy  ZUS mogą zasadność takiej umowy zakwestionować i dowodzić, że została ona zawarta np. zamiast zlecenia.

Czy zatem jest po co ryzykować?

Ubezpieczenie rolników jest w znacznym stopniu dotowane przez państwo, co powoduje, że jest ono tańsze ?i atrakcyjniejsze dla ubezpieczonego od powszechnego ubezpieczenia społecznego. W relacji wpłaconych składek do wysokości wypłat emerytury są korzystne, a same świadczenia – wysokie.

Trzeba jednak pamiętać, że system rolniczy jest traktowany jako dopełniający wobec powszechnego. Zatem rolniczej emerytury nie otrzymają osoby, które w różnych okresach życia podlegały ubezpieczeniu ?w ZUS lub w KRUS, nie posiadając wystarczającego okresu składkowego w KRUS.

Okresy ubezpieczenia emerytalno-rentowego rolników mogą być natomiast uwzględnione w ZUS do ustalenia wymaganego stażu.

Czy zakup ziemi po to, ?by ubezpieczyć się w KRUS, ?to pomysł dla osób nieaktywnych zawodowo?

Przede wszystkim to manewr dla osób działających w szarej strefie albo takich, które pracują na podstawie umowy o dzieło.

—rozmawiała Katarzyna Wójcik

Rz: Na rynku pojawiła się nowa oferta zamiany ZUS na KRUS. Ponoć wystarczy kupić udział ?w gospodarstwie, by uzyskać korzystniejsze ubezpieczenie?i zapłacić przedsiębiorczemu księgowemu, który wszystko załatwi. Czy to rzeczywiście możliwe?

Wojciech Jagła:

Pozostało 92% artykułu
Opinie Prawne
Rafał Dębowski: Zabudowa terenów wokół lotnisk – jak zmienić linię orzeczniczą
Opinie Prawne
Fila, Łabuda: O sensie i bezsensie zmian prawnych wokół medycznej marihuany
Opinie Prawne
Joanna Ćwiek: Fiskus nie tylko dobija szpitale, zabiera też czas potrzebny na leczenie
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Morał ze skandalu na wyspie Kos
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Opinie Prawne
Robert Gwiazdowski: Łyk piwa za asystentów osób niepełnosprawnych
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką