Aktualizacja: 12.12.2024 23:18 Publikacja: 28.11.2023 19:51
Foto: materiały prasowe
Tajwan współpracuje ze społecznością międzynarodową na rzecz wspólnego celu, jakim jest zerowa emisja netto. Poszukuje możliwości wykorzystania swoich mocnych stron z wykorzystaniem zielonych i innych ekologicznych technologii. W obliczu zagrożenia zmianami klimatycznymi i wyzwania związanego z restrukturyzacją łańcucha dostaw Tajwan jest niezawodnym, bezpiecznym i godnym zaufania partnerem.
W lutym bieżącego roku Prezydent Tsai Ing-wen ogłosiła uchwalenie ustawy o przeciwdziałaniu zmianom klimatu, regulującej cel zerowej emisji netto do 2050 roku. Przekładając cel zerowej emisji netto z deklaracji politycznej na wymóg prawny, Tajwan pokazał swoją determinację w ograniczaniu emisji. Rząd przyjął mechanizm ustalania cen emisji dwutlenku węgla i stworzył zachęty finansowe ukierunkowujące przedsiębiorstwa na działania w celu osiągnięcia zrównoważonego, niskoemisyjnego rozwoju. W 2022 r. Tajwan opublikował dokument „Droga do zerowej emisji netto w 2050 r.” i ogłosił 12 kluczowych strategii przejścia na zerową emisję netto. Opierając się na dwutorowych podstawach zarządzania, czyli badaniach i rozwoju technologii oraz prawodawstwie klimatycznym, Tajwan przyspieszył transformację energetyczną, przemysłową, społeczną i związaną ze stylem życia. Pierwsza faza (na lata 2023–2026) programu naukowo-technologicznego na rzecz zerowej emisji netto koncentruje się na pięciu głównych obszarach rozwoju – zrównoważonych i przyszłościowych źródłach energii, niskoemisyjności i redukcji emisji dwutlenku węgla, ujemnej emisji dwutlenku węgla, gospodarce o obiegu zamkniętym, a także nauk humanistycznych i społecznych. Program będzie promował badania, rozwój i zastosowanie technologii zerowej emisji netto.
Polska będzie zapewne robiła wiele, by transatlantyckie napięcia łagodzić. Jest w tej sprawie wiarygodna. Poważnie podchodzimy do zobowiązań w NATO. Jednocześnie nikt w Europie nie może nam zarzucić, że chcemy widzieć w UE i NATO wykluczającą się alternatywę.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Donald Trump jeszcze niedawno mówił, że Robert F. Kennedy Jr. to „lewicowy wariat” z radykalnego skrzydła demokratów. Teraz zapowiada, że jako sekretarz zdrowia w jego administracji RFK będzie badał związek szczepionek z autyzmem. Jak się może skończyć to podlizywanie się antyszczepionkowcom?
Prezydent Andrzej Duda nie mógł ułaskawić Kamińskiego i Wąsika, choć Joe Biden przed prawomocnym wyrokiem ułaskawił swojego syna, ale według szefa MSZ ma załatwić, by Amerykanie nie wycofali się z NATO. A jeszcze niedawno minister Radosław Sikorski dowodził, że to rząd prowadzi politykę zagraniczną, a prezydent jedynie wykonuje jego instrukcje.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wybory wygrywa ten, kto lepiej odczyta wibracje społeczne i uchwyci ton, w jakim rezonują problemy, o których mówi się przy stole. Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki muszą więc się wsłuchać nie tylko w głosy poparcia, ale przede wszystkim w pomruki niezadowolenia.
W organizmach delfinów, które żyją w Zatoce Meksykańskiej, znaleziono fentanyl – niezwykle silny opioid syntetyczny o działaniu podobnym do morfiny, ale silniejszym – wynika z opublikowanego w czasopiśmie naukowym "iScience" badania.
W rok spadła liczba osób zaniepokojonych zmianami klimatu i to aż o 7 pkt proc. Spośród ankietowanych w kilkunastu krajach właśnie u nas spadek jest najwyraźniejszy, choć w ujęciu globalnym także go widać.
Komisja Europejska (KE) w nowym składzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r. potwierdza, że będzie dążyć do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), w tym osiągnięcia neutralności klimatycznej netto w 2050 r. Jednocześnie widoczna jest istotna zmiana narracji i oczekiwań formułowanych wobec KE, aby ta w rozpoczętej kadencji położyła większy nacisk na poprawę konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polski rząd, który w styczniu 2025 r. obejmie tzw. prezydencję w UE, zwraca uwagę na problem związany w kosztami emisji CO2 i nadmiarem regulacji, wskutek których Europa traci pozycję konkurencyjną wobec USA czy Chin.
Chcielibyśmy pewnie, by globalne zdrowie publiczne skoncentrowane było na walce z otyłością, cukrzycą i nowotworami. Okazuje się jednak, że znacznie bardziej istotne może się okazać wypuszczanie do środowiska transgenicznych komarzych samców.
Wbrew przeciwnikom ekologów, Ostatnie Pokolenie to nie terroryści. Co nie zmienia faktu, że działa ono w sposób kompromitujący ideę walki ze zmianami klimatu.
Najlepiej byłoby, gdyby aktywiści klimatyczni protestowali w lasach, a rolnicy na polnych drogach, wtedy nikomu by nie przeszkadzali.
Komisją nadzwyczajną ds. zwierząt w Sejmie pokieruje wpływowa polityk. Jednak nie oznacza to szybkich prac. Powód? Niechęć mieszania się w kampanię przed wyborami prezydenckimi.
Aktywiści ekologiczni wydali oświadczenie, w którym odpowiedzieli na słowa premiera Donalda Tuska. Szef rząd poinformował, że wezwał służby do zdecydowanego reagowania na akcje polegające na blokowaniu dróg.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas