Energia należy do najważniejszych problemów, przed jakimi stoją rządy i organizacje międzynarodowe: Unia Europejska, Międzynarodowa Agencja Energii czy NATO. Zabezpieczenie dostaw energii wykracza poza granice poszczególnych państw. Powinno być to rozwiązywane jako zagadnienie regionalne, ponadnarodowe czy wręcz globalne. Takie stanowisko zajmują polskie władze, co spowodowało zdefiniowanie bezpieczeństwa energetycznego jako jednego z głównych tematów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w drugiej połowie przyszłego roku.
W działania te powinien szeroko się włączyć biznes. Potrzebujemy intensywnej dyskusji i przygotowań tak, aby przeprowadzić precyzyjnie zaplanowane działania zwiększające poziom bezpieczeństwa energetycznego Polski i zjednoczonej Europy.
Taki był jeden z głównych motywów decyzji o zorganizowaniu w Gdańsku, wspólnie z Windsor Energy Group, międzynarodowej konferencji temu poświęconej. Dyskusje na Forum Bezpieczeństwa Energetycznego Europy Północnej obejmują głównie nasz region Europy, ale nie mam wątpliwości, że podejmowane kwestie będą miały charakter uniwersalny, odnoszący się do całego kontynentu, a nawet szerzej.
[srodtytul]Nacisk na ekologię[/srodtytul]
Jesteśmy w bardzo interesującym dla Europy i świata czasie. Na bilans energii wpływa coraz bardziej energia odnawialna, jak biopaliwa, energia słoneczna, wiatrowa, a także energia jądrowa. Ponadto liczne kraje poszukują możliwości oszczędności energii, że posłużę się przykładem Stanów Zjednoczonych. Dyrektywa prezydenta Obamy, aby samochody uzyskały zużycie poniżej 7 litrów paliwa na 100 km, przy ogromnym rynku samochodowym oznacza obniżenie przerobu ropy naftowej w tym kraju prawie o połowę.