To potwierdzają twarde dane liczbowe Bisnode Polska. Na wschodzie Polski przedsiębiorcy najczęściej handlują z Rosją, Ukrainą i Białorusią. Na zachodzie i południu z Niemcami, Czechami i krajami Beneluxu. Województwa nadbałtyckie z krajami skandynawskimi, w tym głównie z Norwegią. Co ciekawe, Polacy, szukając nowych rynków zbytu, penetrują Bliski Wschód i kraje Ameryk. Powodem jest rosnąca konkurencja w Europie. Rozpoczynając eksport, swoje działania należy podeprzeć analizą potencjału kraju. Pomocny okaże się Country Report, w którym Bisnode w imieniu eksportera szacuje ryzyko prowadzenia biznesu pod względem politycznym i gospodarczym w wybranym państwie. Pozwala to na uniknięcie rozpoczęcia działalności w kraju o niezbadanym potencjale, niestabilnej sytuacji, nieprzychylnym inwestycjom i prowadzeniu biznesu.

Bisnode, proaktywnie wspomagając przedsiębiorcę w jego działalności eksportowej, określi jego docelową grupę odbiorców. Ponadto każdej z wyselekcjonowanych firm przypisze kondycję finansową, skalę ryzyka współpracy, dane kontaktowe oraz osoby zarządzające podmiotem. Określi wielkość firmy i jej powiązania. Pozwoli to eksporterowi na uniknięcie nietrafionych kampanii sprzedażowych i marketingowych oraz współpracy z firmami i osobami z list sankcyjnych i ostrzegawczych.

Podpisanie umowy, a w szczególności wysłanie towaru, z odroczonym terminem płatności powinno być poprzedzone dokładnym sprawdzeniem kontrahenta. Sposobem na uniknięcie wpadki i rozpoczęcie współpracy z niewiarygodnym kontrahentem jest zamówienie raportu handlowego. Ten dostarcza informacji będących źródłem oceny stabilności i kondycji finansowej firmy. Zawiera dane finansowe i rejestrowe firmy, ocenę moralności płatniczej, maksymalny limit kredytu kupieckiego czy informację o wszelkich zdarzeniach prawnych, rozumianych jako wnioski o likwidację, upadłość czy przejęcia. Można zamówić raport z dowolnego zakątka świata. Bisnode, sporządzając raport handlowy, korzysta z wielu źródeł informacji. Zarówno rejestrowych, branżowych, jak i typowo marketingowych. Pozwala to uzyskać w bardzo krótkim czasie pełną informację na temat badanego podmiotu.

Polscy przedsiębiorcy tylko w 2015 r. sprawdzili w Bisnode blisko 201 tys. firm z zagranicy. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku stanowi to wzrost o ponad 62 proc., a wobec zestawienia sprawdzeń z 2013 r. wzrost o ponad 90 proc. Świadczy to o rosnącej świadomości Polaków w kwestii bezpiecznego eksportu. W ostatnim roku najczęściej sprawdzano firmy z USA, zamawiając ponad 94 tys. raportów. Dalej – z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii czy Hiszpanii.