W Izraelu już wcześniej czwartą dawkę szczepionki na COVID-19 zaczęto podawać osobom powyżej 60. roku życia oraz osobom z obniżoną odpornością.

Osobom w wieku 18-60 lat czwarta dawka - zgodnie z rekomendacją - miałaby być podawana najwcześniej pięć miesięcy po otrzymaniu przez te osoby trzeciej dawki szczepionki.

Rekomendację wydano po tym, jak wstępne dane podane przez Ministerstwo Zdrowia Izraela wskazały, iż szczepienie czwartą dawką szczepionki zwiększa ochronę przed ostrym przebiegiem COVID-19 od 3 do 5 razy, a także dwukrotnie zwiększa ochronę przed samym zakażeniem koronawirusem w porównaniu do osób, które otrzymały trzy dawki szczepionki.

Czytaj więcej

Izrael będzie szczepił czwartą dawką, mimo że nie chroni ona przed Omikronem

Dane izraelskiego resortu zdrowia dotyczą 400 tysięcy zaszczepionych czterema dawkami mieszkańców Izraela w wieku powyżej 60. roku życia w porównaniu z grupą kontrolną obejmującą 600 tys. osób w wieku powyżej 60. roku życia zaszczepionych trzema dawkami szczepionki na COVID-19.

2 razy

O tyle skuteczniej czwarta dawka szczepionki chroni zaszczepionych przed zakażeniem niż trzecia dawka

Rekomendacja ekspertów wejdzie w życie, jeżeli zatwierdzi ją dyrektor generalny resortu zdrowia Izraela, prof. Nachman Ash.