Po pojawieniu się wariantu Omikron koronawirusa w Hiszpanii, w której w pełni zaszczepionych na COVID-19 jest ok. 80 proc. mieszkańców, a tempo programu szczepień dawką przypominającą przyspiesza, liczba zakażeń zaczęła gwałtownie rosnąć i we wtorek osiągnięto dobową liczbę zakażeń na poziomie blisko 50 tysięcy - najwięcej od początku epidemii.

Jednak - mimo tak dużego wzrostu liczby zakażeń - liczba hospitalizacji i zgonów utrzymuje się na poziomie niższym niż przy poprzednich falach epidemii w Hiszpanii.

Czytaj więcej

Hiszpania ma kłopot: w kraju brakuje alkoholu. Święta pod znakiem zapytania

- Nie martwcie się, rodziny będą w stanie świętować Boże Narodzenie - powiedział Sanchez w parlamencie. - Hiszpania się oparła, nie poddała się i idzie naprzód - dodał.

Omikron odpowiada obecnie za 47 proc. wszystkich nowych zakażeń wykrywanych w Hiszpanii. Zaledwie tydzień temu odsetek ten wynosił 3 proc.

47 proc.

Taki odsetek nowych zakażeń koronawirusem w Hiszpanii to zakażenia wariantem Omikron

Sytuacja jest trudna zwłaszcza w Katalonii, gdzie odsetek zajętych łóżek na OIOM-ach jest dwukrotnie większy niż wynosi średnia dla całego kraju (30 proc.). Władze Katalonii nakazały zamknięcie klubów nocnych i wystąpiły do sądu o zatwierdzenie godziny policyjnej.