Australia w ostatnich dniach notuje systematyczny wzrost liczby wykrywanych zakażeń, który jest napędzany transmisją wariantu Omikron. Morrison podkreślił jednak, że ograniczenie transmisji wirusa musi nastąpić dzięki osobistej odpowiedzialności obywateli Australii, a nie dzięki obostrzeniom, które miałyby wprowadzić władze kraju.

W ciągu ostatniej doby w Australii wykryto ok. 4,6 tys. zakażeń. Nowa Południowa Walia została pierwszym australijskim stanem, w którym w ciągu doby wykryto ponad 3 tysiące zakażeń. W sąsiednim stanie Wiktoria wykryto 1 245 zakażeń w ciągu doby.

- Musimy odejść od rządów twardej ręki i traktować Australijczyków jak dorosłych - powiedział Morrison w czasie spotkania z dziennikarzami. Morrison wezwał władze lokalne, aby odeszły od "kultury nakazów" jeśli chodzi o maski i zasady utrzymania dystansu społecznego.

Czytaj więcej

Australia: Rekord zakażeń w Nowej Południowej Walii. "Lockdownu nie będzie"

- Nie wrócimy do lockdownów. Będziemy żyć z wirusem kierując się zdrowym rozsądkiem i odpowiedzialnością - dodał szef rządu. 

Dotychczas strategia walki z epidemią w Australii obejmowała szybkie wprowadzanie lockdownów po zidentyfikowaniu ogniska koronawirusa i wygaszanie takiego ogniska całkowicie (strategia "zero COVID"). Jednak wraz z rozwojem programu szczepień władze Australii zdecydowały się odejść od tej strategii na rzecz strategii "życia z wirusem". W ostatnich tygodniach w Australii obostrzenia były systematycznie znoszone.

2 154

Tylu chorych na COVID-19 zmarło jak dotąd w Australii

Obecnie władze koncentrują się na przyspieszeniu programu szczepień dawką przypominającą szczepionki na COVID-19.

Pomimo szybkiej transmisji wariantu Omikron minister zdrowia Australii, Greg Hunt podkreślił, że "tylko ułamek" zakażonych tym wariantem trafia do szpitali. Liczba hospitalizacji zakażonych koronawirusem rośnie, ale jest znacznie niższa niż w szczycie fali napędzanej transmisją wariantu Delta.

Od początku epidemii w Australii wykryto ok. 260 tys. zakażeń, zmarło 2 154 chorych na COVID-19.