Sprawa dotyczy 26-letniej kobiety, w przypadku której podczas badań prenatalnych odkryto wadę płodu uniemożliwiającą mu przeżycie po porodzie - tzw. akranię, niewykształcenie kości czaszki.

Kobieta zgłosiła się do szpitala z opiniami dwóch psychiatrów, z których wynikało, że jej stan po stwierdzeniu wad zagraża zdrowie psychicznemu. Mimo to lekarze, powołując się na interpretację Ordo Iuris, odmówili przeprowadzenia aborcji.

Czytaj więcej

Szpital odmówił aborcji na podstawie opinii Ordo Iuris. Będzie pozew

Po nagłośnieniu tego zdarzenia dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku dr hab. n. med. Jan Kochanowicz wydał oświadczenie, w którym przedstawił stanowisko placówki.

"Rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego z 27 stycznia 2021 roku (...) znacząco zawęziło możliwość legalnego przerywania ciąży, nie wskazało  jednak jednoznacznej interpretacji w sprawie prawnie dozwolonych warunków terminacji ciąży" - pisze dyrektor.

"W związku z powyższym lekarze obawiają się nie tylko utraty prawa wykonywania zawodu, ale również odpowiedzialności karnej" - czytamy dalej.

Po rozstrzygnięciu TK, eliminującym z listy trzech dopuszczalnych powodów terminacji ciąży przyczynę embriopatologiczną,  pozostała na niej przesłanka stanowiąca, że aborcja jest dopuszczalna w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Jednak "nie przedstawiono żadnych konkretnych wytycznych,jakie przesłanki medyczne możemy uznać za stan zagrożenia zdrowia lub życia kobiety" - zauważa dyrektor.

Podkreśla, że każdą taką decyzję lekarze muszą rozpatrywać indywidualnie uzasadnić i udowodnić, że kontynuacja ciąży zagraża kobiecie.

"Lekarze boją się, że odpowiedzialność karna uzależniona będzie od subiektywnej oceny prokuratora, biegłych sądowych i sądów. Niejasne prawo i brak wytycznych to olbrzymi problem dla lekarzy, ale także dla kobiet w ciąży, które i tak stoją przed dramatycznymi wyborami" - czytamy w oświadczeniu.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Dyrektor informuje też, że w związku z tak niejasną sytuacja prawną szpital wystąpił do konsultanta wojewódzkiego ds. ginekologii i położnictwa o określenie precyzyjnych przesłanek medycznych uzasadniających przerwanie ciąży.