Brytyjska wakcynolog: Następne pandemie mogą być bardziej zabójcze

Prof. Sarah Gilbert, brytyjska wakcynolog, wygłaszając wykład im. Richarda Dimbleby'ego stwierdziła, że następne pandemie mogą być bardziej zabójcze niż pandemia COVID-19, z którą obecnie mierzy się świat.

Publikacja: 06.12.2021 05:29

Opieka nad chorym na COVID-19 w brytyjskim szpitalu

Opieka nad chorym na COVID-19 w brytyjskim szpitalu

Foto: PAP/EPA

arb

Prof. Gilbert jest jednym z twórców szczepionki na COVID-19 opracowanej przez naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego, której produkcją zajmuje się koncern AstraZeneca.

Wakcynolog w swoim wykładzie podkreśliła, że konieczne jest przeznaczenie większych środków finansowych na przygotowanie świata do kolejnych pandemii.

Prof. Gilbert ostrzegła też, że obecnie dostępne szczepionki na COVID-19, mogą być mniej skuteczne przeciw wariantowi Omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Zaapelowała też o zachowanie ostrożności do czasu, gdy naukowcy zdobędą więcej informacji na temat wariantu Omikron. 

Prof. Gilbert wzywała też, by szybki rozwój szczepionek i leków, jakie obserwowaliśmy w czasie pandemii COVID-19, stały się nową normą

- To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu. Prawda jest taka, że następne (pandemie) będą gorsze. (Wirusy) mogą być bardziej zakaźne, bardziej zabójcze lub bardziej zakaźne i zabójcze jednocześnie. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której przeszliśmy przez wszystko, przez co przeszliśmy, po czym okaże się, że ogromne straty gospodarcze, jakie ponieśliśmy, oznaczają, iż nadal nie mamy środków na przygotowanie się na wypadek kolejnej pandemii - mówiła prof. Gilbert.

Czytaj więcej

Sondaż: Więcej zwolenników niż przeciwników obowiązkowych szczepień na COVID

- Postępy, jakie zrobiliśmy i wiedza, którą zdobyliśmy, nie mogą zostać utracone - dodała.

Prof. Gilbert wzywała też, by szybki rozwój szczepionek i leków, jakie obserwowaliśmy w czasie pandemii COVID-19, stały się nową normą. Jak mówiła nie ma powodu, by nie powstała uniwersalna szczepionka przeciw grypie, która mogłaby ostatecznie wyeliminować wirusa grypy.

Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy