Taką samą decyzję rząd federalny podjął wobec Szwajcarii, Liechtensteinu, Jordanii i Mauritiusa. Z kolei usunięte z listy zostaną Tajlandia, Uzbekistan, Saint Vincent i Grenadyny na Karaibach.

Klasyfikacji jako obszaru wysokiego ryzyka automatycznie towarzyszy ostrzeżenie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczące podróży turystycznych. Ułatwia ono turystom anulowanie wycieczek, które zostały już bezpłatnie zarezerwowane bezpłatnie, ale nie oznacza zakazu podróżowania.

Czytaj więcej

Niemal milion Niemców jest obecnie zakażonych koronawirusem

Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku infekcji są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyk, ale decydujące znaczenie ma nie tylko liczba infekcji. Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej lub brak danych na temat sytuacji epidemicznej w danym kraju.

Każdy, kto wjeżdża z obszaru wysokiego ryzyka i nie jest w pełni zaszczepiony lub wyleczony, musi zostać poddany kwarantannie przez dziesięć dni.

Może ją zakończyć dopiero po uzyskaniu negatywnego wyniku testu, ale najwcześniej 5 dni po przybyciu.

Na liście krajów uznanych przez Niemcy za kraje wysokiego ryzyka jest ponad 50 państw, w tym m.in. Egipt, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Grecja,  Irlandia, Chorwacja, Meksyk, Serbia, Czechy , Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Węgry,Wielka Brytania i Irlandia Północna i inne.