Seniorzy, którzy się nie zaszczepią, narażą się na grzywnę w wysokości 100 euro. Karę taką będą musieli płacić co miesiąc, począwszy od 16 stycznia, dopóki nie zaszczepią się przeciw COVID-19 - podaje Reuters.

W Grecji zaszczepionych przeciw COVID-19 jest 63 proc. mieszkańców zamieszkiwanego przez ok. 11 mln osób kraju.

63 proc.

Tylu mieszkańców Grecji jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

- Skupiamy nasze wysiłki na ochronie obywateli i dlatego szczepienie na COVID-19 będzie od teraz obowiązkowe - zapowiedział premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis.

- Grecy mający więcej niż 60 lat, którzy nie zaszczepili się, muszą do 16 stycznia przyjąć co najmniej pierwszą dawkę szczepionki, albo narażą się na karę administracyjną w wysokości 100 euro co miesiąc - dodał.

Czytaj więcej

Anglia: W związku z Omikronem w sklepach i u fryzjerów wracają maski

W listopadzie Grecja notuje gwałtowny wzrost liczby zakażeń. Dobowa liczba zakażeń osiąga w Grecji rekordowe poziomy. W ciągu ostatniej doby w Grecji zanotowano ponad 6,6 tys. zakażeń, ale w listopadzie zdarzały się już doby, gdy liczba ta przekraczała 8 tysięcy. 

Od początku epidemii w Grecji wykryto 931 183 zakażenia koronawirusem. Zmarło 18 067 chorych na COVID-19.

Władze Grecji wprowadziły już zakaz wstępu osób niezaszczepionych do restauracji, kin, muzeów i siłowni, nawet jeśli osoby takie legitymują się ważnym, negatywnym wynikiem testu na COVID-19.