W ciągu ostatniej doby w Korei Południowej wykryto 4 116 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, większość z nich w Seulu i na terenie obszaru metropolitalnego Seulu, gdzie mieszka ok. połowa z 51 mln mieszkańców kraju.

Liczba zgonów chorych na COVID-19 w ciągu ostatniej doby wyniosła w Korei Południowej 35. Ok. 586 chorych na COVID-19 jest obecnie w stanie poważnym lub krytycznym - to rekordowo wysoka liczba takich przypadków w Korei Południowej.

Do wzrostu liczby zakażeń w Korei Południowej dochodzi w momencie, gdy władze kraju zdecydowały się złagodzić obowiązujące w kraju obostrzenia w ramach strategii "życia z wirusem". Korea Południowa nigdy nie zdecydowała się na twardy lockdown, ale stosowała środki mające zwiększyć poziom dystansu społecznego. Teraz rząd Korei Południowej, w związku z wzrostem odsetka zaszczepionych przeciw COVID-19 mieszkańców kraju, zamierza znieść wszystkie obostrzenia do lutego 2022 roku.

Czytaj więcej

Mierzenie temperatury uczniom w szkole w Seulu
Korea: Po niemal dwóch latach wszystkie szkoły wróciły do nauki stacjonarnej

W poniedziałek w Korei Południowej wszystkie szkoły wróciły do nauki stacjonarnej. Wcześniej władze zwiększyły limit osób mogących brać udział w zgromadzeniach publicznych oraz wydłużyły godziny działania restauracji.

Wraz z łagodzeniem obostrzeń wzrosła jednak liczba ostrych przypadków COVID-19 i zgonów zakażonych koronawirusem wśród seniorów, którzy nie zaszczepili się lub którzy zaszczepili się, ale ich odporność z czasem spadła.

83 proc.

Tyle łóżek dla chorych na COVID-19 na OIOM-ach na terenie obszaru metropolitalnego Seulu jest zajętych

- Wzrost liczby takich przypadków jest wyższy, niż się spodziewaliśmy - przyznał na konferencji prasowej przedstawiciel resortu zdrowia, Son Youngrae. Son dodał, że władze uważnie monitorują sytuację i mogą zdecydować o przywróceniu niektórych środków mających zwiększyć dystans społeczny w kraju.

Z danych KDCA wynika, że większość zgonów chorych na COVID-19 dotyczy osób w wieku powyżej 60 lat, w większości niezaszczepionych lub nie w pełni zaszczepionych. Władze Korei Południowej notują jednak również wzrost liczby zakażeń u w pełni zaszczepionych seniorów, którzy szczepieni byli tuż po rozpoczęciu programu szczepień, w lutym. Zdaniem przedstawiciela resortu zdrowia dowodzi to, iż wariant Delta obniża skuteczność szczepionek. 

Autopromocja
Nowość!

Trzy dostępy do treści rp.pl w ramach jednej prenumeraty

ZAMÓW TERAZ

Władze Korei Południowej starają się obecnie przyspieszyć podawanie przypominającej (trzeciej) dawki szczepionki obywatelom kraju. Nakazują też szpitalom na terenie obszaru metropolitalnego Seulu zwiększenie liczby łóżek dla chorych na COVID-19. Obecnie na terenie obszaru metropolitalnego Seulu 83 proc. łóżek na OIOM-ach, przeznaczonych dla zakażonych koronawirusem, jest zajętych.