Rząd Austrii podjął decyzję o wprowadzeniu lockdownu w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Od poniedziałku Austriacy mają pozostać w domach a opuszczać mogą je jedynie w celu wykonania podstawowych zakupów, udania się do lekarza lub wykonania ćwiczeń pozwalających zachować dobrą formę fizyczną.

W Austrii do 13 grudnia zamknięte będą restauracje i większość sklepów. Odwołane zostały imprezy masowe. Szkoły i przedszkola oraz żłobki będą otwarte, ale rodziców zachęca się, by zatrzymali dzieci w domach.

Lockdown ma zostać zniesiony 13 grudnia, ale rząd dokona oceny skutków wprowadzonych obostrzeń po 10 dniach i może wówczas zdecydować o jego przedłużeniu dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19.

Od lutego szczepienia przeciw COVID-19 w Austrii mają być obowiązkowe, co zapowiedział w piątek kanclerz Alexander Schallenberg. Na razie nie wiadomo jak w praktyce będzie realizowany przymus szczepień przeciw COVID. 

Czytaj więcej

Austria jako pierwsza w Unii Europejskiej wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19

W wywiadzie udzielonym w niedzielę kanclerz Schallenberg stwierdził, że jest "smutne" iż austriacki rząd musi wprowadzić obowiązek szczepień, by wymusić szczepienia przeciw COVID. W kraju w pełni zaszczepionych jest niespełna 66 proc. z 8,9 mln mieszkańców kraju. Kanclerz stwierdził, że austriacki rząd liczył, iż nie będzie musiał więcej sięgać po lockdown, ale - jak dodał - "wolności obywateli znów muszą być ograniczone".

14 042

Tyle zakażeń koronawirusem wykryto w Austrii w ciągu ostatniej doby

W sobotę w Wiedniu doszło do protestu przeciw lockdownowi i przymusowi szczepień na COVID-19 z udziałem ok. 40 tysięcy osób. W proteście - jak podaje Austriacka Agencja Prasowa (APA) - wzięli udział m.in. skrajnie prawicowi ekstremiści i osoby powiązane ze środowiskami neonazistowskimi.

W ciągu ostatniej doby w Austrii wykryto nieco ponad 14 tysięcy zakażeń. W ostatnim tygodniu codziennie liczba wykrywanych zakażeń przekraczała 10 tysięcy. Szpitale, zwłaszcza w Salzburgu i Górnej Austrii, przestają radzić sobie z napływem chorych na COVID-19.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

W niedzielę w Austrii zmarło 22 chorych na COVID-19.