Moderna poinformowała, że jej dwudawkowa szczepionka doprowadziła do pojawienia się neutralizujących koronawirusa SARS-CoV-2 przeciwciał u dzieci a bezpieczeństwo jej stosowania było porównywalne do tego, zaobserwowanego w czasie testów klinicznych wśród nastolatków i dorosłych. Koncern powołuje się przy tym na wstępne dane z testów klinicznych szczepionki z udziałem dzieci, których wyniki nie zostały jeszcze opublikowane.

Dawki szczepionki Moderna dla dzieci są o połowę mniejsze niż dawki przeznaczone dla dorosłych

Na dopuszczenie do użycia w USA i UE swojej szczepionki na COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat czeka już koncern Pfizer.

Moderna poinformowała, że w czasie testów klinicznych jej szczepionki z udziałem 4 753 dzieci w wieku 5-11 lat zaobserwowane efekty uboczne szczepienia były w większości łagodne bądź umiarkowane. Najczęściej występujące efekty uboczne to zmęczenie, ból głowy, gorączka i ból w miejscu ukłucia.

Czytaj więcej

Jak dotąd w Europie nie dopuszczono do użycia żadnego podawanego doustnie leku na COVID-19
Jest wniosek o dopuszczenie do użycia w Europie pigułek na COVID-19

W wydanym przez Modernę komunikacie nie ma informacji czy wśród uczestników zaobserwowano wystąpienie zapalenia mięśnia sercowego, które zdarzało się wśród nastolatków i młodych dorosłych, którym podawano szczepionki oparte o technologię mRNA. Dawki szczepionki Moderna dla dzieci są o połowę mniejsze niż dawki przeznaczone dla dorosłych.

Dzieci zazwyczaj przechodzą COVID-19 łagodnie, a przypadki ostrego przebiegu choroby i zgonu po zakażeniu są wśród nich incydentalne. W nielicznych przypadkach po przejściu COVID-19 pojawia się u dzieci PIMS - dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny w następstwie przejścia COVID. Zakażone dzieci mogą jednak rozprzestrzeniać koronawirusa.