Protestujący przemaszerowali przed parlamentem zmierzając pod resort zdrowia - relacjonuje Associated Press.

Związki reprezentujące lekarzy, pielęgniarki i innych pracowników medycznych protestują przeciwko planom rządu, które - ich zdaniem - "pogłębiają niedobory kadrowe i skutkują wydłużaniem czasu pracy zatrudnionych w szpitalach, a jednocześnie godzą w prawa pracowników". Ponadto związki domagają się dodatków za pracę w trudnych i niebezpiecznych dla zdrowia warunkach.

Związkowcy sprzeciwiają się także zwieszaniu w obowiązkach niezaszczepionych pracowników ochrony zdrowia, co - ich zdaniem - prowadzi jedynie do jeszcze większych niedoborów kadrowych. Rząd wprowadził obowiązek szczepień dla pracowników ochrony zdrowia w związku z niezadowalającym tempem realizacji programu szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia na COVID-19 są obowiązkowe również dla pracowników domów opieki. Osoby zatrudnione w ochronie zdrowia lub w domach opieki, odmawiające szczepień, są zawieszane w obowiązkach służbowych.

15,5 tys.

Tylu zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło w Grecji na COVID-19

Jak dotąd przeciw COVID-19 w pełni zaszczepionych jest ok. 60 proc. mieszkańców Grecji.

Związkowcy reprezentujący pracowników ochrony zdrowia podkreślają, że choć popierają szczepienia, to jednak każdy pracownik powinien mieć prawo wyboru czy chcą się zaszczepić, czy nie.

Grecja latem obserwowała wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 - obecnie dobowa liczba zakażeń w tym kraju utrzymuje się na poziomie ok. 3 tysięcy (w środę wykryto 3 279 zakażeń). Od początku epidemii w Grecji wykryto ponad 704 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarło 15,5 tys. zakażonych.

Czytaj więcej

Grecja: Protest przeciw szczepieniom. Policja użyła gazu i armatek