W USA, gdzie przeprowadzono badanie, obecnie nie dopuszcza się podawania osobom szczepiącym się przeciw COVID-19 dwóch szczepionek pochodzących od innych producentów.
Z badania przeprowadzonego na grupie 458 dorosłych przez Narodowy Instytut Zdrowia wynika jednak, że mieszanie szczepionek może przynieść korzystne efekty.
Tyle razy więcej przeciwciał mieli zaszczepieni szczepionką J&J po doszczepieniu szczepionką Moderny
Do badania wybrano osoby, które - co najmniej 12 tygodni wcześniej - zostały w pełni zaszczepione przeciw COVID-19 jedną z trzech dopuszczonych do użycia w USA szczepionek (Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson&Johnson). Następnie uczestnikom badania, podzielonym na dziewięć grup po ok. 50 osób, podano dodatkową dawkę jednej z tych szczepionek i po 15 tygodniach zbadano poziom przeciwciał chroniących przed zakażeniem koronawirusem w ich organizmach.
Jak się okazało osoby zaszczepione oryginalnie szczepionką Johnson&Johnson po doszczepieniu szczepionką tego producenta miały o cztery razy więcej przeciwciał niż przed doszczepieniem. Kiedy jednak otrzymały szczepionkę Pfizer/BioNTech, liczba przeciwciał wzrastała u nich 35-krotnie, a po doszczepieniu szczepionką Moderny - aż 76-krotnie.