Sydney, które jest objęte lockdownem od 26 czerwca w związku z najnowszą falą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Australii, napędzaną transmisją wariantu Delta koronawirusa, ma stopniowo łagodzić obostrzenia od 11 października. 1 grudnia w Sydney mają zostać zniesione wszystkie obostrzenia - w tym te obejmujące osoby niezaszczepione.

Jednak Berejkilian ostrzegła, że osoby, które nie zaszczepią się na COVID-19, mogą mieć problem  dostępem do sklepów, restauracji i placówek rozrywkowych, nawet po zniesieniu obostrzeń przez władze stanu.

- Mnóstwo przedsiębiorstw zapowiada, że nie będzie przyjmować nikogo, kto nie jest zaszczepiony - mówiła Berejiklian w rozmowie z australijskimi mediami.

- Życie niezaszczepionych będzie bardzo trudne, z pewnością - dodała.

Czytaj więcej

Koronawirus. Australia ostatnim krajem G-20 z ponad tysiącem zgonów zakażonych

W Nowej Południowej Walii puby, kawiarnie, siłownie i salony fryzjerskie będą otwarte od 11 października dla w pełni zaszczepionych. Kolejne obostrzenia będą znoszone, gdy w pełni zaszczepionych będzie 80 proc. dorosłych mieszkańców Nowej Południowej Walii, co ma nastąpić pod koniec października.

Znoszenie obostrzeń obejmujące w pierwszej kolejności zaszczepionych, ma zachęcić mieszkańców stanu do szczepień przeciw COVID-19.

52 proc.

Taki odsetek dorosłych mieszkańców Australii jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID

Obecnie w całej Australii w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest ok. 52 proc. dorosłych mieszkańców. Do listopada odsetek ten ma wzrosnąć do 80 proc.

Autopromocja
PARKIET CHALLENGE - GRA GIEŁDOWA

Zainwestuj wirtualne 15 000 zł i wygraj atrakcyjne nagrody

Dołącz do gry

Minister zdrowia Australii, Greg Hunt, apeluje do Australijczyków, by się szczepili podkreślając, że najważniejszym argumentem za szczepieniem się przeciw COVID-19 jest "ratowanie swojego życia".

We wtorek liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Australii od początku epidemii przekroczyła 100 tysięcy. Ok. 70 proc. tych zakażeń zostało wykrytych w czasie obecnej fali zakażeń, która rozpoczęła się w połowie czerwca w związku z transmisją wariantu Delta.

W ciągu ostatniej doby w Nowej Południowej Walii wykryto 863 zakażenia. W sąsiednim stanie Wiktoria wykryto 867 zakażeń w ciągu doby - o stanowi największy przyrost liczby zakażeń w tym stanie od początku epidemii.