Granice Australii są zamknięte od początku pandemii, od marca 2020 roku. Rząd w Canberze zapowiedział, że zacznie otwierać granice w momencie, gdy wyszczepienie mieszkańców kraju w wieku powyżej 16. roku życia wyniesie 80 proc.

Teraz Morrison doprecyzował, że pierwszym krokiem na drodze do otwarcia granic Australii będzie umożliwienie obywatelom Australii opuszczania kraju oraz umożliwienie swobodnego powrotu do kraju spoza jego granic Australijczyków i rezydentów Australii, którzy są w pełni zaszczepieni przeciw COVID-19.

- To wydarzy się przed końcem roku. To może się wydarzyć znacznie wcześniej - powiedział Morrison.

Czytaj więcej

Koronawirus. Australia: Nowa Południowa Walia ma szczepić szybciej

Tymczasem premier Nowej Południowej Walii, Gladys Berejiklian zapowiedziała, że ponad 90 proc. mieszkańców stanu w wieku powyżej 16 lat będzie w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 do końca listopada.

W ciągu ostatniej doby w Nowej Południowej Walii wykryto 787 zakażeń koronawirusem. Zmarło 12 chorych na COVID-19.

92 proc.

Tylu mieszkańców Nowej Południowej Walii mających więcej niż 16 lat ma być w pełni zaszczepionych do 1 grudnia

W Sydney, stolicy Nowej Południowej Walii, od 26 czerwca obowiązuje lockdown, który zostanie złagodzony 11 października, gdy w pełni wyszczepionych będzie 70 proc. mieszkańców stanu w wieku powyżej 16 lat.

1 grudnia w Sydney zniesione mają zostać obostrzenia dla wszystkich mieszkańców, w tym niezaszczepionych. W tym czasie w pełni zaszczepionych ma być 92 proc. mieszkańców stanu.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ