Kraska prognozował kiedy możemy spodziewać się czwartej fali epidemii koronawirusa oraz przypominał o bardzo ważnej roli szczepień.

- Codziennie jest coraz więcej przypadków koronawirusa. Start czwartej fali pandemii będzie zależał od tego, ilu Polaków zaszczepi się w następnych tygodniach. Jeżeli intensywność szczepień wzrośnie, to czwarta fala będzie mniejsza i zostanie odłożona w czasie. Jeżeli nadal będziemy dość sceptyczni względem szczepień, to fala przypadnie na połowę września lub początek października. To będzie okres, w którym powrócimy z wakacji i do szkół - tym samym będzie nas więcej w przestrzeni publicznej, ale jest to także okres jesienny, w którym często się zaziębiamy - zauważył wiceminister.

Polityk mówił także o tym, od czego będzie zależeć wprowadzanie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19.

- Zobaczymy gdzie dojdzie do zwiększonej liczby nowych zakażeń. To będzie oczywiście powiązane z liczbą osób, które się w danym powiecie zaszczepiło. Tam gdzie jest mało wyszczepionych, prawdopodobieństwo lockdownu jest dużo wyższe. W tej chwili na całym świecie, na koronawirusa chorują praktycznie tylko osoby niezaszczepione - wyjaśnił gość Polskiego Radia.

Kraska przekonywał również o skuteczności szczepionek.

- Chcielibyśmy, by tempo szczepień było większe. Kiedy dzieci wrócą z wakacji do szkół, tempo szczepień powinno zdecydowanie wzrosnąć. Od początku pandemii nie zmuszam, a nakłaniam ludzi do szczepień i pokazuje im te dobre strony zaszczepienia się. W tej chwili szczepionka jest już sprawdzona i skuteczna, a co najważniejsze jest bezpieczna - stwierdził.

A czy w Polsce będzie podawać się trzecią dawkę szczepionki?

- Z wprowadzeniem trzeciej dawki czekamy na decyzję Rady Medycznej. Stamtąd płynęło wiele głosów, by rozważyć takie rozwiązanie. Już wiele krajów jak USA i Izrael podaje trzecią dawkę szczepionki. Trzecia dawka powinna być podawana grupom, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem, czyli ludziom ze zmniejszoną odpornością np. osobom po chemioterapii, których organizm nie reaguje tak, jak organizm zdrowego młodego człowieka - przekonywał.