Nie każdemu profesjonaliście zajmującemu się fotografią musi się podobać stwierdzenie, że „fotografować każdy może”. W dobie tanich, cyfrowych aparatów jest to jednak prawda. Nie potrzeba już wielkiej wiedzy ani drogiego sprzętu, by zrobić naprawdę dobre zdjęcie. Nawet kompaktowa „cyfrówka” wystarczy, by uchwycić ciekawy kadr. Teraz z jednego wakacyjnego wyjazdu nie przywozi się kilkudziesięciu zdjęć, lecz setki, zgrywane co jakiś czas np. na laptopa lub na bardzo pojemne karty pamięci. Nie dziwi więc, że z tak wielkiej liczby wykonanych fotografii zwykle jedna czy dwie okazują się naprawdę dobre.
I tu jedna uwaga: profesjonaliści naprawdę mogą czuć się bezpieczni – nie powinno ich denerwować, że amatorowi udało się uchwycić ciekawą scenę. Nadal, by zrobić zdjęcie artystyczne, potrzebny jest talent, a podczas aranżowanej sesji – tona sprzętu, kosztowny aparat i jeszcze droższe obiektywy. Poza tym obcujący zawodowo z fotografią mają o niebo lepsze wyczucie światła i wyrobione oko. Laikowi dzięki szczęściu zdarzy się zrobić dobre zdjęcie. Profesjonalista (lub pasjonat) po prostu na pewno je zrobi.
Tu pojawia się następne pytanie: jaki sprzęt wybrać, by móc go zabrać ze sobą na wycieczkę czy spacer? Cóż, wszystko zależy oczywiście od potrzeb. To banalna odpowiedź, ale stale aktualna.
Od lat istnieje niemal niezmienny podział na rodzaje aparatów cyfrowych. Wyróżnić można tanie i proste kompakty, aparaty designerskie, superzoomy, zaawansowane kompakty oraz lustrzanki. Te ostatnie, niegdyś ze względu na cenę zakupu przeznaczone tylko dla profesjonalistów, dziś są na tyle tanie, że stanowią alternatywę dla zaawansowanych aparatów kompaktowych. I jedne, i drugie kosztują już w granicach 1000–1500 zł.
Na najprostsze i najtańsze aparaty kompaktowe trzeba wydać nawet mniej niż 500 zł. Są doskonałe, jeśli użytkownik kompletnie nie interesuje się fotografią, lecz jedynie chce pstrykać zdjęcia podczas wycieczki bądź rodzinnego spotkania. Ich cechy to pełna automatyka, łatwa obsługa i niewielka liczba funkcji. Kupując taki aparat, warto zwrócić uwagę na duży ekran LCD oraz mechaniczną stabilizację obrazu.