Pierwsze z nich to coraz szybsze, bardziej wydajne i łatwiej dostępne sieci telekomunikacyjne. Każde osiągnięcie w tej dziedzinie jest owocne w tym sensie, że łatwo daje się znaleźć dla niego nowe zastosowania. Od katedr uniwersyteckich różni nas to, że staramy się od podstaw rozwiązywać praktyczne problemy. Na przykład efektywne odprowadzanie ciepła w urządzeniach elektronicznych. Powstał nowy typ radiatora „3D Heatsink“, który pozwala obniżyć koszt chłodzenia. Drugą dziedziną jest to, co nazywamy – z braku lepszego słowa – „przydatnością aplikacji“. Komunikacja to znacznie więcej niż nasze telefony. Przed nami jeszcze wiele pracy, aby wcielać w życie nowe, nieznane dzisiaj zastosowania.
[b]Wizjonerzy przewidują, że przyszłością komunikacji będą inteligentne sieci.[/b]
Większość projektów, nad którymi pracujemy, jest na takim etapie, że teoria jest już opracowana i potwierdzona przez eksperymenty. Teraz jest czas na wykorzystanie teorii w konkretnych produktach. Na przykład femtokomórki (to rodzaj nadajników telefonii komórkowej małej mocy, instalowanych w domach, biurach — umożliwiają zwiększenie zasięgu wewnątrz budynków). Zainstalowane, dopasowują się do częstotliwości i innych parametrów sieci. Skonstruowanie tych inteligentnych urządzeń było możliwe dzięki studiom podjętym kilka lat temu nad budową pajęczych sieci. Naszym celem jest zbudowanie podobnej, przystosowującej się do warunków sieci komórkowej. Chcemy doprowadzić do tego, żeby sieć przyszłości sterowała się sama i żeby można było mieć do niej pełne zaufanie. Żeby nie było tak, jak czasami jeszcze bywa z samochodowym GPS, że każe nam skręcać, choć my wiemy, że powinniśmy jechać prosto. Opracowaliśmy już odpowiedni algorytm, który pozwala na dynamiczną adaptację sieci. Ale badania musimy prowadzić dalej, bo to nie tylko poszerzanie wiedzy, ale także kwestia opłacalności.
[b]W wielu uniwersyteckich laboratoriach pracuje się nad komputerami kwantowymi. Czy to rzeczywiście przyszłość informatyki?[/b]
Nad zagadnieniami związanymi z komputerem kwantowym pracujemy od lat. Ubiegłej wiosny uzyskaliśmy rekordową ruchliwość atomu w ciele stałym. Materiał, w którym elektrony mogą się przemieszczać bardzo szybko na wielkie odległości. Elektron w trakcie takiej podróży nie traci informacji kwantowej, którą ze sobą niesie. Dysponujemy materiałem, który można wykorzystać do budowy przyszłego komputera kwantowego.
[b]Kiedy usłyszymy o działającym urządzeniu?[/b]