Materiał jak pancerz przeciw UV

Wkrótce pojawią się ubrania chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV i drobnoustrojów uszyte z materiałów opracowanych w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi we współpracy z Politechniką Poznańską.

Aktualizacja: 06.12.2016 16:33 Publikacja: 06.12.2016 15:59

Nowy materiał ma bardzo silne właściwości ochronne przed promieniowaniem ultrafioletowym

Nowy materiał ma bardzo silne właściwości ochronne przed promieniowaniem ultrafioletowym

Foto: 123RF

Obecnie stosowane do produkcji odzieży letniej tkaniny i dzianiny, wykonane zazwyczaj z włókien bawełny, często nie posiadają dostatecznych właściwości ochronnych przed promieniowaniem UV. Wprowadzany środek posiada bardzo duży współczynnik absorpcj. Wystarczy niewielka jego ilość, żeby materiał skutecznie chronił przed działaniem UV. W strukturę wyrobu wprowadzanych jest około 0,3 grama absorbera na wyrób włókienniczy o masie 100 gramów. W związku z tym taki wyrób nie jest dużo droższy.

Absorbery organiczne na bazie triazyny to bezbarwne barwniki, które dodawane do kąpieli barwiącej wchodzą w strukturę wyrobu włókienniczego. Dzięki temu taki wyrób włókienniczy będzie posiadał właściwość pochłaniania promieniowania UV.

Druga grupa absorberów – nieorganicznych – powstała na bazie tlenków metali, wprowadzana jest w strukturę materiałów w postaci mikro- i nanocząstek. Takie absorbery wprowadzone na powierzchnię materiału w postaci pasty powlekającej, odbijają promieniowanie UV w pełnym zakresie jego występowania (UVA, UVB i UVC).

Jak zapewniają łódzcy specjaliści, wyroby takie są bezpieczne, nie alergizują i nie drażnią skóry. Badania w tym zakresie przeprowadził Instytut Medycyny Pracy w Łodzi.

Z materiałów barierowych opracowanych w łódzkim Instytucie Włókiennictwa powstały pilotażowe serie elementów odzieży ochronnej – koszulek, bluzek, kapeluszy, rękawic. Testowali je pracownicy którzy budowali w Łodzi torowiska, drogowcy budujący autostradę, pracownicy obsługi naziemnej LOT, rolnicy, sędziowie zawodów sportowych i ratownicy na plaży.

Materiały barierowe były także testowane w salach wystawowych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, archiwach i bibliotekach, ponieważ mogą osłaniać zbiory muzealne, kolekcje sztuki czy księgozbiory przed destrukcyjnym działaniem promieniowania UV, toksycznych związków organicznych i drobnoustrojów.

—pap, Nauka w Polsce

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji