Badacze stworzyli w laboratorium „kurtynkę“, która zasłoniła mikroskopijny garb na oglądanej przez mikroskop złotej blaszce.
[srodtytul]Kryształowy stos [/srodtytul]
Osiągnięcie to przybliża naukowców do stworzenia zasłony, która trójwymiarowy obraz uczyni zupełnie niewidzialnym dla ludzkiego oka. Wzbogaci także o nowe doświadczenia fizyków zajmujących się eksperymentami z materiałami, które mogą na nieznane dotąd sposoby zaginać i przewodzić światło. W dzisiejszym wydaniu magazynu „Science“ naukowcy publikują sprawozdanie z eksperymentu.
Doświadczenie przeprowadził Tolga Ergin z Karlsruhe Institute of Technology wraz z kolegami z własnego ośrodka i z Imperial College London. „Do budowy naszej struktury użyliśmy materiałów dostępnych na rynku“ – pisze w „Science“ Tolga Ergin.
Do zasłonięcia mikroskopijnego garbu (wielkości 90 x 30 x 10 mikrometrów – mikrometr to jedna milionowa metra) na złotej płytce o grubości 150 nanometrów (nanometr to jedna miliardowa metra) użył kryształów fotonicznych ułożonych w podobny sposób, w jaki układa się stos drewna. Powstał tzw. metamateriał ze specjalnych soczewek. Soczewki zostały tak ustawione przed garbem na płytce, że uginając część fal świetlnych, eliminują rozproszenie światła na wypukłej powierzchni. Obserwując płytkę pod mikroskopem z użyciem fali zbliżonej długością do światła widzialnego, naukowcy zobaczyli płaską powierzchnię.