[b]Paul F. Seidler: [/b]– To milowy krok w rozwoju badań w nanoskali, otwiera nowe możliwości w badaniu struktur i urządzeń na poziomie atomowym i cząsteczkowym.
[b]Co to właściwie jest nanotechnologia? Czy to chemia, czy fizyka?[/b]
Pole zainteresowania nanotechnologii określone jest przez rozmiar. W powszechnym użyciu jest definicja, która opisuje materiały o wielkości 100 nanometrów (czyli miliardowych części metra) lub poniżej tej wartości. Skala tak zdefiniowanych zjawisk jest najważniejsza, bez względu na charakterystykę danego materiału. Innymi słowy, interesujemy się światem w skali, w jakiej możemy dostrzec molekuły. Mówiąc o nanotechnologii, mamy na myśli ich właściwości i charakterystykę. Inaczej mówilibyśmy o opisie natury, jaką możemy dostrzec wokół za pomocą naszych zmysłów. Opanowaliśmy narzędzia, którymi całkiem sprawnie możemy się posługiwać w nanotechnologii. Obecnie wykorzystujemy je w wielu dziedzinach: np. medycynie, przemyśle samochodowym, nawet w reklamie (np. naklejki) czy do wyrobu farb do malowania mieszkań.
[b]Czy możemy obyć się bez nanotechnologii?[/b]
Ludzie żyjący 1 tys. lat temu umierali młodo, nie spodziewając się specjalnych zmian w swoim życiu. Coś takiego dla współczesnego człowieka byłoby tylko źródłem frustracji. Ludzie urodzeni dzisiaj oczekują czegoś zupełnie odwrotnego. Każdy rok musi przynosić nowe urządzenia, które dają nowe możliwości. Ważne, żeby ludzie zrozumieli, że współczesna technika nie istniałaby bez nanotechnologii. W ciągu ostatnich 50 lat żyliśmy w unikalnym okresie rozwoju nauki. Od 150 lat z biegiem czasu przedmioty, jakie ludzie wytwarzali, były coraz mniejsze i bardziej precyzyjne. Przejście od dokładności jednej dziesiątej milimetra do precyzji 100 nanometrów, a dzisiaj nawet angstrema (jednej dziesiątej nanometra), to rewolucja porównywalna do tej, jaką wywołało wprowadzenie półprzewodników. Żyjemy w specyficznych czasach. Okres mikrotechnologii powoli odchodzi, zastępuje ją nanotechnologia i przenika do wszystkich gałęzi przemysłu.
[b]Czy są jakieś granice, do jakich dojdą ludzkie możliwości?[/b]