Badacze z USA, Chin i Tajwanu opracowali też metody wbudowania ich w przezroczyste i elastyczne monitory praktycznie dowolnych rozmiarów. Technologiczny przełom opisują w najnowszym wydaniu magazynu „Science”.
— Naszym celem jest połączenie zalet, jakie daje technologia nieorganicznych LED-ów z prostą metodą produkcji, na jaką pozwalają organiczne diody elektroluminescencyjne — powiedział prof. John Rogers z Uniwersytetu Illinois.
Od kilku lat z sukcesami rozwijana była technologia produkcji organicznych diod świecących (OLED), które świetnie się nadawały do nakładania ich na elastyczne podłoże na bardzo gęstych siatkach. Natomiast nieorganiczne diody świecące LED nie mogły być dotychczas używane na takim podłożu. Ale — jak dowodzą naukowcy w "Science" — nieorganiczne LED-y są jaśniejsze, mocniejsze i bardziej trwałe od organicznych.
— Przez nadrukowanie niezwykle małych diod na cieniutką siateczkę możemy wykorzystać równie cienkie podłoże i uzyskać monitor dużej rozdzielczości. Nie udałoby się to przy zastosowaniu tradycyjnych LED-ów — dodał prof. Rogers.
Te mikrodiody LED pozwoliły na zastosowanie zupełnie nowych metod nadruku, łączenia z podłożem i dostarczania do nich prądu.