Dom Development: rynek dla wytrawnych graczy

Spółka spodziewa się w tym roku wysokiej sprzedaży mieszkań, ale nie wszyscy deweloperzy będą w stanie dobrze zarabiać.

Aktualizacja: 07.01.2019 11:53 Publikacja: 07.01.2019 11:51

Jarosław Szanajca, Dom Development

Jarosław Szanajca, Dom Development

Foto: materiały prasowe

Grupa Dom Development w całym 2018 r. znalazła nabywców na 3,6 tys. mieszkań, o 9,4 proc. mniej niż w rekordowym 2017 r. 2,58 tys. przypadło na Warszawę, 752 na Trójmiasto a 270 na nowy rynek - wrocławski. Spółka przekazała w zeszłym roku 3,63 tys. mieszkań, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej.

Prezes Jarosław Szanajca tak skomentował sytuację rynkową:

- 2018 r. był pełen wyzwań dla branży deweloperskiej. Był także okresem wielkich możliwości dla jej liderów. Koszty budowy wzrosły w I półroczu, następnie ustabilizowały się. Rosły ceny mieszkań. Kurczące się banki ziemi i trudności w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych opóźniły realizację nowych inwestycji, w szczególności w Warszawie, przyczyniając się do ograniczenia oferty rynkowej i wzrostu cen. W efekcie rynkowa sprzedaż mieszkań zmalała mimo silnego popytu.

Silny rynek pracy i niskie stopy procentowe wspierały popyt na mieszkania. Transakcje gotówkowe, w tym zakupy inwestycyjne, miały istotny udział w sprzedaży rynkowej. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wyzwania koncentrowały się po stronie podażowej – wygórowane ceny działek i trudności w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych (zwłaszcza w Warszawie), problemy branży budowlanej z niedoborem pracowników i rosnącymi kosztami, istotnie ograniczyły skalę rynku w 2018 r.

Zdolność do sprawnego wprowadzania i realizacji inwestycji stała się kluczowym czynnikiem sukcesu deweloperów. Wszystkie inwestycje Grupy Dom Development zakończyły się w 2018 roku terminowo i z utrzymaniem założonej, wysokiej jakości.

Rynkowy spadek liczby inwestycji rozpoczynanych w II połowie roku, zwiększył dostępność podwykonawców wyspecjalizowanych w początkowych fazach budowy i spodziewamy się, że ta prawidłowość przełoży się także na kolejne etapy realizacji inwestycji. Z perspektywy Grupy Dom Development oceniamy to zjawisko pozytywnie – zwiększona dostępność usług budowlanych powinna ustabilizować koszty i sprzyjać terminowej realizacji projektów.

Jak szef Domu Development zapatruje się na najbliższą przyszłość?

Spodziewamy się, że sprzedaż w 2019 r. pozostanie wysoka, nawet jeśli nie padną kolejne rekordy. Biorąc pod uwagę wyzwania po stronie podażowej, ponownie oczekujemy, że tylko najsilniejsi i najlepiej zarządzani deweloperzy będą w stanie zmaksymalizować korzyści, które stwarza silny popyt i rosnące ceny. Uważne monitorowanie tempa sprzedaży i sprawne uruchamianie nowych inwestycji w celu utrzymania atrakcyjnej oferty to wymagająca, jednak potencjalnie wysoce zyskowna strategia. Pozwoli ona doświadczonym i dobrze zorganizowanym deweloperom zarabianie satysfakcjonujących marż przy rosnących obrotach.

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Nieruchomości
City Point Okęcie na starcie. Logistyka ostatniej mili
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Apetyt inwestorów na prywatne akademiki jest większy niż na mieszkania na wynajem
Nieruchomości
Lokator zdecyduje o wystroju mieszkania
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Nieruchomości
Mieszkaniówka czeka na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego