Tak wynika z badań serwisu Oferteo.pl. W 2018 roku 70 proc. zleceń dotyczących prac remontowych dotyczyło zamieszkiwanego mieszkania, a 30 proc. - wykańczania nowej nieruchomości.

- Remontujący mieszkanie w większości zlecali prace w wielu pomieszczeniach i na dużej powierzchni. Najczęściej dotyczyły one pięciu (25 proc.) lub czterech (22 proc.) pomieszczeń, a najrzadziej jednego - taki drobny remont przeprowadziło tylko 10 proc. badanych - mówią przedstawiciele portalu Oferteo.pl. -

Poddawana renowacji powierzchnia miała najczęściej 41 - 60 mkw. (29 proc.). 23 proc. - od 21 do 40 mkw. - 22 proc. badanych zlecało pracę na powierzchni większej niż 80 mkw., a 15 proc. - na powierzchni od 61 do 80 mkw. - podają przedstawiciele serwisu. Mniej niż 20 mkw. remontowało tylko 11 proc. badanych, co potwierdza, że Polacy wolą zrobić jeden remont generalny, niż pracować nad każdym pomieszczeniem oddzielnie.

Jak wynika z analiz, zakres zlecanych fachowcom prac jest zwykle bardzo szeroki. - Najbardziej poszukiwaną usługą jest malowanie, którego dotyczyło trzy czwarte wszystkich zleceń. Dużym zainteresowaniem cieszyli się też fachowcy wykonujący montaż płyt gipsowo-kartonowych (52 proc.), układający glazurę lub terakotę (49 proc.) i instalatorzy elektryczności (46 proc.). Najrzadziej zlecano instalację c.o. (19 proc.) i montaż armatury w łazience (35 proc.) - wynika z analiz.

Polacy zlecający remont w 59 proc. przypadków nie mają fizycznego projektu planowanych zmian, ale dokładnie wiedzą, jakich efektów oczekują. - 21 proc. poszukuje ekipy do zrealizowania wcześniej przygotowanego projektu, a 20 proc. nie ma konkretnego planu i liczy na sugestie profesjonalistów - mówią przedstawiciele Oferteo. - Wyraźnie widać, że poszukujący usług remontowych nie chcą na nie długo czekać. Ponad połowa badanych wskazuje, że chciałaby rozpocząć prace możliwie jak najszybciej, a 22 proc. jest w stanie poczekać na realizację do miesiąca. W ciągu trzech miesięcy remont chciało rozpocząć 17 proc. respondentów, a w ciągu pół roku - już tylko 9 proc.

- Rosnący popyt na usługi remontowe i fakt, że większość osób zleca je właśnie w sezonie letnim powoduje, że fachowcy mają wówczas bardzo dużo pracy - komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. - Planując remont, warto wziąć pod uwagę, że na miejsce w kalendarzu najlepszych ekip trzeba będzie poczekać. Jest to jednak przedsięwzięcie na tyle poważne, że nie warto kierować się pośpiechem. Najważniejsza jest pewność, że ludzie, którym zlecamy remont, są sprawdzeni i nie rozczarują nas - radzi.

Dodaje, że decydując się na zlecanie coraz większej ilości prac fachowcom, oszczędzamy dużo czasu i możemy się spodziewać, że zostaną dobrze wykonane.

Taki komfort jest jednak kosztowny. Oferteo.pl podaje stawki za popularne roboty: - układanie glazury lub terakoty to koszt od 55 do 73 zł za mkw. (skuwanie starych płytek to ok. 23–30 zł za mkw.)

- malowanie ścian: 11–15 zł za mkw. (z kładzeniem gładzi koszt wzrasta o ok. 27–35 zł za mkw.)

- instalacja wodno-kanalizacyjna: 470–530 zł za punkt

- instalacja elektryczna: 55-68 zł za punkt

- montaż armatury łazienkowej (wanna/WC/umywalka): 375–570 zł

- położenie paneli lub parkietu: 25 zł za mkw. (panele) – 65 zł za mkw. (parkiet)

Dane pochodzą z analizy ponad 10 tys. pytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl od 1 lipca 2018 roku do 30 czerwca 2018 roku przez osoby poszukujące wykonawców usług remontowych.