Technicznie rzecz jest prosta. W zeznaniu podatkowym PIT-39 składanym do końca kwietnia następnego roku podatkowego wykazuje się kwoty przychodu, kosztów i dochodu ze zbycia nieruchomości oraz wskazuje, jaka kwota została lub będzie wydatkowana na własne cele mieszkaniowe. Złożenie zeznania po terminie nie powinno skutkować utratą prawa do zwolnienia. Ważniejsze jest zweryfikowanie po ustawowym okresie, czy kwoty wykazane w PIT-39 zostały wydatkowane czy nie. Gdyby nie udało się wydatkować środków w zadeklarowanej dla zwolnienia wysokości, to należy złożyć korektę i dopłacić podatek wraz z odsetkami od niewydatkowanej części zwolnienia.
Czyli jest limit czasu na wydatkowanie pieniędzy, żeby skorzystać z preferencji?
Do końca 2018 r. podatnicy mieli dwa lata, licząc od końca roku sprzedaży nieruchomości, na wydatkowanie środków w celu skorzystania ze zwolnienia. Ponieważ było wiele sporów podatników z fiskusem o to, że liczy się wydatkowanie i docelowe nabycie tytułu własności, nawet jeśli nastąpiło po okresie wydatkowania, ustawodawca zdecydował się na doprecyzowanie przepisów. Dla sprzedaży, która miała miejsce w 2019 r., termin wydatkowania środków wydłużono do trzech lat od końca roku, w którym ona nastąpiła, ale jednocześnie wprowadzono warunek nabycia własności lub współwłasności w nieruchomości, na którą wydatkowano środki.
Dla osób, które sprzedały mieszkania czy domy w 2017 r. i w PIT-39 zadeklarowały chęć skorzystania ze zwolnienia, to ostatni dzwonek, żeby wydać pieniądze...
Tak, sprzedaż nieruchomości w 2017 r. oznacza, że okres wydatkowania kończy się z końcem 2019 r. Zatem pozostało niewiele czasu na skorzystanie ze zwolnienia.
Należy przypomnieć, że zwolnienie na własne cele mieszkaniowe obejmuje nie tylko wydatki na nabycie lokali lub budynków mieszkalnych, ale także na nabycie gruntów pod budownictwo mieszkalne, w tym z rozpoczętą budową, czy wydatki remontowe i budowlane w zakresie własnych nieruchomości mieszkalnych położonych nie tylko w kraju, ale także m.in. na terytorium UE. Ponadto zwolnienie obejmuje także wydatki na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego lub jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego.