Mediana wynagrodzeń mieszkańców Szczecina w 2018 r. to 4555 zł brutto. Wynik odnotowany w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW Sedlak & Sedlak) dla całego kraju wynosi zaś 4500 zł. - W porównaniu z 2016 r. widać znaczny wzrost, wtedy mediana w Polsce wyniosła 3900 zł, a w samym Szczecinie 3855 zł brutto - przypominają przedstawiciele Accolade, inwestora na rynku nieruchomości komercyjnych. Firma w stolicy województwa zachodniopomorskiego park przemysłowy otworzyła w 2017 roku.

- Fakt, że powstające w regionach nowoczesne parki przemysłowe wpływają na ich rozwój, zwiększają atrakcyjność i zmieniają rynek pracy, potwierdzają także inne rejony, w których realizujemy inwestycje - mówi cytowany w komunikacie Michał Białas, szef oddziału Accolade w Polsce. - Ten sam związek obserwujemy w ramach naszych czeskich projektów. Inwestycje wpływają na wzrost płac, spadek bezrobocia i zmniejszenie odpływu młodych ludzi z rodzinnych terenów.

Firma Accolade w Szczecinie pojawiła się w 2017 r., inwestując 23 mln euro na terenach dawnej fabryki produkującej myśliwce Messerschmitt. Dziś inwestor rozbuduje park przemysłowy. Dostępna dla najemców powierzchnia ma wzrosnąć ze 147 tys. do 220 tys. mkw.

- Długofalowo inwestycje w parki przemysłowe w danym regionie są powiązane z sukcesywnym, znaczącym wzrostem zarobków wszystkich pracowników - mówi cytowany w komunikacie mówi Marek Kubik, prezes Agencji Rozwoju Metropolii Szczecińskiej. - Jeszcze nie tak dawno lepiej wykształceni pracownicy i specjaliści w danych dziedzinach przenosili się ze Szczecina do innych regionów, dziś ten trend wyraźnie się obrócił. Jest to zasługa inwestorów, którzy odkryli niejako na nowo to miasto dla wielu branż, które wcześniej nie były tu obecne albo działały w bardzo małym zakresie.

Accolade przypomina też raport ABSL. - Wynika z niego, że Szczecin znajduje się również w pierwszej dziesiątce najważniejszych ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce - mówią przedstawiciele inwestora. - Wzrost zatrudnienia w tym sektorze w ciągu ostatnich trzech lat wyniósł 47 proc. Działające tam 43 centra usług zatrudniają 5,6 tys. osób, a prognozy wskazują, że w 2025 roku może to być już 10 tys. pracowników.

- Szczecin jest bardzo interesującym miejscem dla wielu firm, co potwierdza również sukces naszego parku, w którym wszystkie dostępne powierzchnie są wynajęte - podkreśla Michał Białas.

Rozbudowywany park zaoferuje powierzchnię całkowitą 242 tys. mkw. Wśród najemców parku są takie firmy jak DHL, Pierce, AutoDoc.

Accolade dysponuje w Polsce dziewięcioma kompleksami przemysłowymi o powierzchni 588 tys. mkw. i wartości 360 mln euro. - Nasz strategia zakłada długofalową budowę bezpiecznego portfela nieruchomości komercyjnych na stabilnych i rozwiniętych rynkach - mówi szef polskiego oddziału Accolade. - Chcemy zwiększać obecność w Polsce , rozważamy rozwój na kolejnych, rozwiniętych rynkach europejskich.

Accolade jest inwestorem w sektorze nieruchomości magazynowych i przemysłowych. Spółka działa głównie w Europie Środkowej. Prowadzi działalność w Polsce, Czechach, Niemczech, a od niedawna również na Słowacji. Zarządza portfelem ponad 1,1 mln mkw. powierzchni przemysłowej w 30 lokalizacjach, współpracując z ponad 70 najemcami, wśród których są takie firmy, jak Tchibo, DHL, Kion, Raben, Assa Abloy, Vive, Gates, Data Modul, Oponeo, Swiss Krono, Pierce, Autodoc. W Polsce Accolade posiada parki w Szczecinie, Zielonej Górze, Lublinie, Kielcach, Bydgoszczy, Białymstoku, Koninie, Legnicy i w Mińsku Mazowieckim. Chcąc umożliwić osobom fizycznym inwestowanie w parki przemysłowe, w 2014 roku Accolade założył fundusz inwestycyjny, który działa w Czechach.