Przekształcenie użytkowania wieczystego: kupili lokal po uwłaszczeniu, ale nadal muszą płacić

Przekształcenie użytkowania wieczystego do gruntu pod blokami wciąż przysparza problemów.

Publikacja: 24.07.2020 07:39

Przekształcenie użytkowania wieczystego: kupili lokal po uwłaszczeniu, ale nadal muszą płacić

Foto: Adobe Stock

Do rzecznika praw obywatelskich wpływają skargi na ustawę przekształceniową. Weszła ona w życie 1 stycznia 2019 r. Na jej podstawie z mocy prawa doszło do uwłaszczenia. Skorzystali z niego właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych.

Z uwłaszczeniem wciąż mają problemy m.in. osoby, które kupiły nieruchomość objętą przekształceniem. Okazuje się bowiem, że jeśli dotychczasowy użytkownik wieczysty zapłacił z góry wszystkie opłaty roczne za prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, którą potem odsprzedał, to nabywca i tak musi uiścić opłatę przekształceniową.

Czytaj też:

Kupujący mieszkania w pułapce. Muszą wnieść dodatkową opłatę

Innym problemem jest nieuwzględnienie w ustawie przekształceniowej osób, którym służy w dalszym ciągu tzw. prawo zabudowy, ustanowione przed wejściem w życie dekretu z 26 października 1945 r. o prawie zabudowy. Prawo zabudowy jest starą instytucją prawa cywilnego, pochodzącą jeszcze z ustawodawstwa okresu zaborów. Przez dziesięciolecia, na skutek kolejnych zmian w przepisach, w wielu wypadkach z mocy prawa zamienione zostało w prawo użytkowania wieczystego. Niekiedy to nie nastąpiło, przede wszystkim z powodu niewydania w odpowiednim czasie decyzji administracyjnej.

Skargi, które docierają do RPO, dotyczą także aktualizacji rocznych opłat za użytkowanie wieczyste, na podstawie której ustala się wysokość opłaty przekształceniowej. Gdy choćby jeden z właścicieli odrębnych lokali (będący współużytkownikiem wieczystym gruntu pod budynkiem) nie odebrał wypowiedzenia opłaty rocznej przed 1 stycznia 2019 r., dla wszystkich współużytkowników wieczystych roczna opłata przekształceniowa jest równa wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste, która obowiązywała przed aktualizacją.

W sprawach, w których – w wyniku złożenia przez użytkowników wieczystych wniosku do samorządowego kolegium odwoławczego – postępowania aktualizacyjne były w toku, podlegają one umorzeniu.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek