Prezes Lokum Deweloper: rosną koszty budowy mieszkań, ceny mogą wzrosnąć o 10 proc. w skali roku

Nie widać przesłanek dla spadku lub utrzymania poziomu cen mieszkań w najbliższym czasie. Rosną koszty wykonawstwa, materiałów, gruntów, zaś przedłużające się procedury administracyjne powodują duże koszty kredytowania działek. Popyt przewyższa podaż, dlatego wzrost cen mieszkań o minimum 10 proc. rokrocznie wydaje się nieunikniony – szacuje prezes firmy Lokum Deweloper Bartosz Kuźniar.

Aktualizacja: 23.06.2021 11:47 Publikacja: 11.04.2021 00:01

Prezes Lokum Deweloper: rosną koszty budowy mieszkań, ceny mogą wzrosnąć o 10 proc. w skali roku

Foto: materiały prasowe

„Na tle krajów europejskich mieszkania w Polsce nadal są tanie, a ich dostępność jest duża z powodu wzrostu zarobków Polaków i niskich stóp procentowych. Należy spodziewać się wzrostu cen ze względu na rosnące koszty produkcji i malejące zasoby gruntów oraz nierównowagę względem innych państw. Nie bez znaczenia jest też wejście na rynek dużych podmiotów hurtowo kupujących mieszkania, co uszczuplać będzie ofertę dla klientów indywidualnych” – powiedział „Rzeczpospolitej” prezes Lokum Deweloper.

Przypomniał, że w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań wzrosły o ok. 10 proc.  Powodem były trudniejsze warunki funkcjonowania firm spowodowane pandemią, rosnące koszty materiałów i wykonawstwa, szybko drożejące działki budowalne, wyższe wymagania techniczne i ekologiczne. Duży wpływ na wzrost cen mieszkań miał też dłuższy niż zwykle czas procesowania decyzji administracyjnych podnoszący koszty finansowe firm i ograniczający uzupełnianie oferty.

Obecnie wzrost cen mieszkań nie równoważy wyższych kosztów ich wytworzenia, a w niedalekiej przyszłości zaczną obowiązywać nowe przepisy dodatkowo zwiększające zobowiązania finansowe deweloperów, m.in. składki na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Równocześnie popyt będzie nadal rósł między innymi w wyniku zapowiedzianego w programie Polski Ład rządowego wsparcia dla kupujących mieszkania, ale także na skutek coraz większych możliwości nabywczych klientów oraz pakietowych zakupów zagranicznych funduszy inwestycyjnych.  

Czy w tej sytuacji deweloperzy będą jeszcze skłonni proponować klientom atrakcyjne promocje na zakup mieszkania? Zdaniem prezesa Kuźniara oferta deweloperów jest atrakcyjna i zróżnicowana, można w niej odnaleźć również korzystne promocje związane np. z aranżacją mieszkania pod klucz czy doradztwem kredytowym.

Potencjalni inwestorzy stoją przed dylematem czy bardziej opłacalne jest obecnie kupowanie na wynajem niewielkich, tańszych mieszkań, czy też większych, o wyższym standardzie wykonania. „Zarówno jedne jak i drugie są dobrą formą lokowania kapitału, chroniącą przed inflacją. Najemcy coraz częściej poszukują bardziej komfortowych mieszkań i są gotowi opłacać w związku z tym wyższe koszty najmu. O atrakcyjności decyduje też lokalizacja – najbardziej poszukiwane są lokale na osiedlach znajdujących się w pobliżu centrum. W dobie pandemii na popularności zyskały większe mieszkania, z miejscem do pracy, mieszczące się blisko terenów rekreacyjnych” – powiedział prezes Lokum Deweloper.

Zainteresowaniem cieszą się także mieszkania z rynku wtórnego, również te w budynkach z tzw. wielkiej płyty. Zdaniem Bartosza Kuźniara, nie spowoduje to zmniejszenia liczby chętnych do zakupu nowych mieszkań.

Jak wyjaśnił, część klientów przy wyborze kieruje się głównie lokalizacją i dlatego w sytuacji braku odpowiedniej oferty rynku pierwotnego decyduje się na mieszkanie z rynku wtórnego. Cena płacona na wstępie jest zwykle mniejsza, ale mieszkania używane cechuje niższa jakość i wyższe koszty eksploatacji.

„Różnica cen między rynkiem pierwotnym i wtórnym stale się utrzymuje, dlatego wraz ze wzrostem cen nowych mieszkań drożeją też używane lokale” - dodał.

Nieruchomości
Barometr cen mieszkań. Wzrosty cen wyhamowały
Nieruchomości
Koniec spowolnienia sprzedaży mieszkań? Znamy wyniki deweloperów z giełdy
Nieruchomości
Nadszedł czas kupującego. Ceny mieszkań do negocjacji
Nieruchomości
Reforma planistyczna a rynek gruntów inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nieruchomości
Tak deweloperzy wyceniali mieszkania w kwietniu
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne