Zasoby powierzchni biurowej w Polsce to już prawie 13 mln mkw., z czego 7 mln mkw. to biura w Warszawie. – Mówiąc o wolnej powierzchni w budynkach istniejących oraz tych w budowie, na koniec maja dostępnych było 2,6 mln mkw. biur – mówi cytowany w komunikacie Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD. - Obserwowaliśmy kontynuację wzrostu wolnej powierzchni dostępnej do wynajęcia, ale jedynie w obiektach starszych. W oddanych budynkach biurowych przybyło 18 tys. mkw. powierzchni.

W całej Polsce w oddanych biurowcach jest w sumie ponad 1,9 mln mkw. dostępnej powierzchni biurowej. – Wolna powierzchnia w obiektach w budowie to 621 tys. mkw. Oznacza to, że w maju w obiektach w budowie wynajęło się ponad 26 tys. mkw. Dla porównania, w kwietniu 2021 w powstających obiektach wynajęto tylko 6 tys. mkw. – wskazuje Piotr Smagała.

Zdaniem eksperta REDD może to oznaczać, że najemcy wybierają nowoczesne budynki. Ich właściciele są bardziej skłonni do negocjacji czynszu i długości trwania umowy.

Rekordy padają w Warszawie. W stolicy jest już ponad 7 mln mkw. powierzchni biurowej. To dane uwzględniające budynki wszystkich klas: A, B i C.

Współczynnik pustostanów dla Warszawy w kwietniu to 11,99 proc. Średnie czynsze wynoszą dziś 13,79 euro za mkw. miesięcznie. To delikatny spadek względem kwietnia 2021 roku.